Biografia

O nas


Zespół utworzył w 1935 roku w Warszawie i prowadził do wybuchu II wojny światowej Grzegorz Fitelberg. W roku 1945 orkiestrę reaktywował w Katowicach Witold Rowicki. W 1947 roku dyrekcję artystyczną objął ponownie Grzegorz Fitelberg. Po jego śmierci (1953) zespołem kierowali: Jan Krenz, Bohdan Wodiczko, Kazimierz Kord, Tadeusz Strugała, Jerzy Maksymiuk, Stanisław Wisłocki, Jacek Kaspszyk, Antoni Wit, Gabriel Chmura, ponownie Jacek Kaspszyk. We wrześniu 2000 roku dyrektorem naczelnym i programowym NOSPR została Joanna Wnuk-Nazarowa. W sierpniu 2012 roku funkcję pierwszego dyrygenta i dyrektora artystycznego objął Alexander Liebreich. Od września 2018 roku dyrektorem naczelnym i programowym NOSPR jest Ewa Bogusz-Moore.

Prócz nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia zespół ma w swoim dorobku ponad 200 albumów, za które otrzymał m.in. nagrody Diapason d’Or, Grand Prix du Disque, International Classical Music Awards.

Wraz z NOSPR występowało wielu znakomitych dyrygentów i solistów. Orkiestra koncertowała podczas licznych tournées i festiwali na całym świecie. Zrealizowała szereg projektów, m.in. Maraton twórczości Góreckiego, Pociąg do muzyki Kilara, Muzyczne podróże morskie.

Od 2015 roku NOSPR – laureat nagrody specjalnej ICMA 2018 – jest organizatorem Festiwalu Katowice Kultura Natura, a od 2005 – Festiwalu Prawykonań Polska Muzyka Najnowsza.

Nagrody


International Classical Music Awards (ICMA)

Nagroda specjalna ICMA 2018 za wybitne osiągnięcia


KWIECIEŃ 2018

International Classical Music Awards (ICMA)

International Classical Music Awards (ICMA) w kategorii najlepsze zestawienie za płytę "Szymanowski, Lutosławski" / NOSPR, Alexander Liebreich, Gautier Capuçon.


KWIECIEŃ 2017

Koryfeusz Muzyki Polskiej 2015

otwarcie nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach oraz Festiwal Otwarcia nagrodzone nagrodą Koryfeusz Muzyki Polskiej 2015 w kategorii Wydarzenie Roku


LISTOPAD 2015

Diamentowy mikrofon

nagroda Zarządu Polskiego Radia "za ogromny dorobek artystyczny, wielkie uznanie na całym świecie oraz za stałą obecność na antenach Polskiego Radia przez 75 lat".


PAŹDZIERNIK 2010

Midem Classical Awards

w kategorii Muzyka współczesna za płytę z utworami Krzysztofa Pendereckiego w wykonaniu Patrycji Piekutowskiej, Beaty Bilińskiej oraz NOSPR pod dyrekcją kompozytora, wydaną przez firmę DUX.

STYCZEŃ 2008

Fryderyki 2006

w kategorii Album Roku Nagrania Archiwalne za płytę z serii Dyrygenci polscy: Henryk Czyż, a także w kategorii Album Roku Muzyka Współczesna za płytę z serii Dzieła Narodowe z nagraniem III Symfonii Henryka Mikołaja Góreckiego z udziałem solistki Zofii Kilanowicz pod batutą kompozytora. Obie płyty wydało Polskie Radio.

STYCZEŃ 2007

Złota Odznaka Honorowa za zasługi dla Województwa Śląskiego

przyznana przez Sejmik Województwa Śląskiego.

KWIECIEŃ 2006

Nagroda Orfeusza

za najlepsze wykonanie muzyki polskiej na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień, nagrodę przyznawaną przez sekcję krytyków Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków.

WRZESIEŃ 2005

Nagroda Prezydenta Miasta Katowice w Dziedzinie Kultury w roku 2004

przyznana za najwyższy światowy poziom artystyczny prezentujący najbardziej znaczące osiągnięcia w muzyce oraz promowanie Katowic i Polski na największych scenach muzycznych w kraju i za granicą.

LISTOPAD 2004

Honorowa Nagroda Ministra Kultury

za wybitne osiągnięcia NOSPR w upowszechnianiu kultury.

CZERWIEC 2004

Fryderyki 2003

w kategorii Muzyka orkiestrowa za płytę z serii Dyrygenci polscy: Grzegorz Fitelberg (nagrania historyczne 1948-53), wydaną przez Polskie Radio; płyta zdobyła kolejnego Fryderyka w kategorii Najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej.

STYCZEŃ 2004

Diapason d'Or 2002

za płytę z utworem Stabat Mater Karola Szymanowskiego nagraną dla EMI przez NOSPR pod dyrekcją Antoniego Wita z udziałem solistów Jadwigi Gadulanki, Jadwigi Rappe oraz Andrzeja Hiolskiego, wydaną przez DUX.

MARZEC 2002

Prix International du Disque - Cannes Classical Awards

w kategorii Muzyka orkiestrowa XX wieku za płytę z Symfonią Turangalila Oliviera Messiaena nagraną dla NAXOS przez NOSPR pod dyrekcją Antoniego Wita.

LUTY 2002

Fryderyk 2001

w kategorii muzyka orkiestrowa za płytę z serii Dyrygenci polscy: Jan Krenz, wydaną przez Polskie Radio.

STYCZEŃ 2002

Nagroda honorowa im. Wojciecha Korfantego

za wielkie i niepodważalne zasługi NOSPR dla kultury narodowej, europejskiej i światowej przyznana przez Związek Górnośląski w Katowicach

KWIECIEŃ 1999

Platynowy Laur Umiejętności i Kompetencji

Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach dla Antoniego Wita i NOSPR w uznaniu za całokształt olbrzymiego dorobku artystycznego oraz za promocję śląskiej i narodowej kultury w Polsce, Europie i świecie.

LUTY 1999

Nagroda Orfeusza

dla Antoniego Wita i WOSPR za najlepsze wykonanie muzyki polskiej na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień, nagrodę przyznawaną przez sekcję krytyków Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków.

WRZESIEŃ 1996

Grand Prix du Disque 1992

za album płytowy z koncertami fortepianowymi Sergiusza Prokofiewa nagrany dla NAXOS przez WOSPR z udziałem Kun Woo Paika pod dyrekcją Antoniego Wita.

MARZEC 1993

Diapason d`Or 1992

za album płytowy z koncertami fortepianowymi Sergiusza Prokofiewa nagrany dla NAXOS przez WOSPR z udziałem Kun Woo Paika pod dyrekcją Antoniego Wita.

LUTY 1993

Nagroda za dokonania twórcze w 1990 roku

przyznana WOSPR przez Komitet do Spraw Radia i Telewizji.

STYCZEŃ 1991

Płyta roku 1985 czasopisma Gramophone

za płytę Stabat Mater Karola Szymanowskiego nagraną dla EMI przez WOSPRiTV pod dyrekcją Antoniego Wita.

GRUDZIEŃ 1985

Nagroda Orfeusza

dla Antoniego Wita i WOSPR za najlepsze wykonanie muzyki polskiej na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień, nagrodę przyznawaną przez sekcję krytyków Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków.

PAŹDZIERNIK 1984

Dyplom uznania Ministra Spraw Zagranicznych

za wybitne zasługi w propagowaniu kultury polskiej za granicą.

MAJ 1981

Złota Odznaka „Zasłużonemu w rozwoju województwa katowickiego"

przyznana WOSPRiTV przez Wojewódzką Radę Narodową.

MAJ 1980

Nagroda niemieckiej Akademii Fonograficznej za rok 1978

za album płytowy z operą Borys Godunow Musorgskiego nagrany dla EMI przez WOSPRiTV pod dyrekcją Jerzego Semkowa. Album otrzymał także niemiecką Schallplattenpreis, Grand Prix włoskiej krytyki muzycznej oraz Grand Prix du Disque.

GRUDZIEŃ 1978

Złota Muza 1973

za płytę z Suitą z baletu Ognisty ptak i Symfonią psalmów Strawińskiego nagraną dla Polskich Nagrań przez WOSPRiTV pod dyrekcją Bohdana Wodiczki.

PAŹDZIERNIK 1973

Złota Muza 1972

za płytę z Symfonią C-dur KV 452 i Symfonią B-dur KV 319 Mozarta nagraną dla Polskich Nagrań przez WOSPRiTV pod dyrekcją Jerzego Semkowa.

WRZESIEŃ 1972

I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Funduszu Muzycznego im. S. Kusewickiego

za płytę z Trzema poematami Henri Michaux Witolda Lutosławskiego nagraną przez WOSPRiTV pod dyrekcją kompozytora i Jana Krenza.

PAŹDZIERNIK 1964

Order Sztandaru Pracy I klasy

przyznany przez Radę Państwa za wybitne osiągnięcia artystyczne, za zasługi w dziedzinie krzewienia kultury muzycznej w kraju oraz popularyzacji muzyki polskiej za granicą.

LIPIEC 1964

Nagrody Festiwalu Muzyki Polskiej w zakresie wykonawstwa

pierwsze nagroda dla WOSPR i druga dla Jana Krenza.

GRUDZIEŃ 1951

Państwowa Nagroda Artystyczna II stopnia dla zespołów na rok 1950

za osiągnięcie wysokiego poziomu wykonawczego i propagandę muzyki polskiej w kraju i za granicą.

LIPIEC 1950

Złote Medale

dla Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz Grzegorza Fitelberga na konkursie orkiestr i dyrygentów europejskich zorganizowanym z okazji Światowej Wystawy w Paryżu.

PAŹDZIERNIK 1937