ARTEMIS QUARTET / 17 maja 2017

„Interpretacje Artemis Quartet nie tylko nie ustępują technicznie najbardziej wirtuozowskim wykonaniom, ale przynoszą intensywniejsze doznania muzyczne niż wszystkie inne!” Süddeutsche Zeitung

Artemis Quartet, założony w 1989 roku na Uniwersytecie Muzycznym w Lubece, dziś zaliczany do grona najlepszych kwartetów na świecie wystąpi w NOSPR 17 maja br. podczas Festiwalu Katowice Kultura Natura.

W programie koncertu znajdą się kwartety Roberta Schumanna i Béli Bartóka.

Bilety w cenach 15 - 30 zł dostępne w kasie oraz w systemie sprzedaży online.

 

Program:

Robert Schumann – Kwartet smyczkowy F-dur op. 41 nr 2 

Béla Bartók – III Kwartet smyczkowy

Robert Schumann – Kwartet smyczkowy A-dur op. 41 nr 3
 

Jak pisać kwartety smyczkowe po Beethovenie, którego dzieła – szczególnie ostatnie – uznane zostały przez następców za paradygmat „czystej, absolutnej sztuki dźwięków”... Współczesny Beethovenowi Schubert, twórca 15 kwartetów, zapewne nie odczuwał jeszcze tej presji, lecz poetycko nastrojony Schumann – już tak. Po kilku nieudanych próbach ofiarował światu trzy rzadkiej urody Kwartety op. 41 (1842), jedyne w jego dorobku. Rozbijając klasyczną jedność gatunku, zyskał w nich nowy, romantyczny wymiar piękna. Trawestując słynną opinię Schumanna o utworach Chopina, Kwartety Schumanna to prawdziwe... kwiaty romantycznej kameralistyki.

Z innego ducha wywodzi się przełomowy, Trzeci spośród sześciu Kwartetów Béli Bartóka, obok Dymitra Szostakowicza (15 kwartetów) największego mistrza tego gatunku w minionym stuleciu. Tu muzyka nie chce już głosić wprost swojego związku z klasyczno-romantyczną tradycją, zdaje się sięgać w głąb, ku muzycznym źródłom – archetypom melodii, rytmu, barwy-brzmienia. Przy całym radykalizmie III Kwartetu (1927), w muzyce tej odczuwamy wszechobecne u Bartóka „tchnienie ziemi”. Bo Bartók, będąc twórcą prawdziwie światowego formatu, nigdy nie wyparł się swoich narodowych, węgierskich korzeni.

[Stanisław Kosz]

 

Informacje

Sala koncertowa
Środa
17 maja 2017 | 19:30

Wykonawcy

Artemis Quartett

Ceny biletów

15 zł 20 zł 25 zł 30 zł