Łukasz Frant

Łukasz Frant

Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Pawła Głombika oraz Scuola Internazionale di Musica da Camera del Trio di Trieste we Włoszech. 
Jest laureatem licznych konkursów muzycznych. Zdobył m.in. II nagrodę w Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Wiolonczelistów im. J.J.F. Dotzauera w Dreźnie (2001), I lokatę w Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. A. Janigro w Čakovec (Chorwacja), II miejsce w Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym w Liezen (Austria), III nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. D. Poppera w Várpalocie (Węgry) oraz I lokatę w Międzynarodowym Konkursie na Wiolonczelę Solo im. Józefa Drohomireckiego w Katowicach (2004). Jest również zwycięzcą Konkursu Yamaha Music Foundation of Europe. Jako kameralista jest laureatem I nagrody w 43. Międzynarodowym Konkursie im. L. van Beethovena w Hradec Králové (Czechy, 2004) oraz w Międzynarodowym Konkursie Premio Trio di Trieste (2006).
W charakterze solisty występował z wieloma polskimi orkiestrami, wśród których można wyróżnić m.in. Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, AUKSO Orkiestrę Kameralną Miasta Tychy, Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Śląskiej, Zielonogórskiej i Rybnickiej. Wraz ze skrzypaczką Anną Szabelką oraz pianistką Joanną Galon-Frant współtworzy trio fortepianowe AdAstra. 
Od 2004 roku pełni funkcję koncertmistrza NOSPR. Jest także wykładowcą oraz doktorantem Akademii Muzycznej w Katowicach.