Piotr Tarcholik

Piotr Tarcholik

Ukończył Akademię Muzyczną  w Krakowie w klasie skrzypiec Ewy Szubry-Jargoń. Następnie swoje umiejętności rozwijał pod kierunkiem Grigorija Zhislina.

Jest laureatem konkursu Jeunesses Musicales w Weikersheim oraz Konkursu Mozartowskiego w Krakowie.

Występuje w charakterze gościnnego koncertmistrza Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie. W latach 1998-2004 pełnił funkcję prymariusza Orkiestry Sinfonia Varsovia. Od września 2004 roku jest I koncertmistrzem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, z którą dokonał wielu nagrań archiwalnych, w tym II Koncertu skrzypcowego Sergiusza Prokofiewa.

Koncertował w wielu krajach Europy, Stanach Zjednoczonych oraz Japonii. Występował podczas najważniejszych europejskich festiwali muzycznych (m.in. Schiermonnikoog Music Festival w Holandii).

Jako solista współpracował m.in. z Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Kameralną Cappella Cracoviensis, Orkiestrą Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia. Od 2003 roku związany jest z Przemyską Orkiestrą Kameralną, którą prowadzi od pulpitu koncertmistrza.

Artysta regularnie uczestniczy w wielu przedsięwzięciach kameralnych. Jest prymariuszem sekstetu smyczkowego String Sextet. Wraz z żoną, Moniką Wilińską-Tarcholik, tworzy duet skrzypcowo-fortepianowy specjalizujący się w repertuarze sonatowym; kilka lat temu ukazała się ich debiutancka płyta z utworami Béli Bartóka, Igora Strawińskiego i Witolda Lutosławskiego.

Dokonał wielu nagrań płytowych dla słynnych wytwórni fonograficznych, m.in. dla DUX, CD Accord, Chandos, Virgin Classics.

Prowadzi klasę skrzypiec w Akademii Muzycznej w Krakowie. Jest wykładowcą wielu kursów mistrzowskich w Polsce i Holandii.