Seria koncertów NOSPR kameralnie

NOSPR kameralnie

Kolejny, trzeci już sezon koncertów kameralnych w wykonaniu muzyków NOSPR przyniesie wiele ciekawych, a przy tym nieczęsto wykonywanych utworów. NOSPR-owscy entuzjaści gry w niewielkich zespołach, zachęceni dotychczasowymi efektami swojej aktywności w tej dziedzinie, zataczają coraz szersze kręgi w eksplorowaniu repertuaru. Pomijają przy tym w swoich wyborach kwartety smyczkowe, oddając tę dziedzinę w ręce zespołów stale działających w takiej obsadzie, z upodobaniem natomiast sięgają po utwory przeznaczone na większe formacje - od kwintetu po nonet, a nawet złożone z kilkunastu muzyków.

Inauguracja cyklu (13.10.) powierzona została doskonale już znanemu naszym słuchaczom zespołowi AdAstra, który wybrał na tę okazję ze swego repertuaru 2 pozycje klasyczne – Tria fortepianowe B-dur op. 11 Beethovena i Es-dur op. 100 Schuberta. Ten sam zespół kilka miesięcy później (19.01) sięgnie do prawie zupełnie u nas nieznanej, najnowszej muzyki amerykańskiej. W ramach Śląskich Dni Muzyki Współczesnej wystąpi duet fortepianowy - Piotr i Agnieszka Kopińscy (27.10), którzy wykonają obok kompozycji Henryka Mikołaja Góreckiego i jego syna Mikołaja utwory kompozytorów średniego i młodego pokolenia (Krzysztofa Gawlasa, Marcela Chyrzyńskiego, Soni Brauhoff).

Wydarzeniem sezonu (22.12) będzie zapewne wykonanie Serenady i Suity Richarda Straussa ma 13 instrumentów dętych. Te wczesne utwory genialnego później symfonika i twórcy operowego zostaną zaprezentowane śląskiej publiczności prawdopodobnie po raz pierwszy, nic dziwnego - wymagają wszak sporej grupy wykonawców o najwyższych kwalifikacjach.

W niecodziennym repertuarze i składach wystąpią nosprowscy kameraliści 6 listopada (niedziela, godz. 18:00), włączając się w Dni Sofii Gubajduliny (dla uczczenia 85. urodzin kompozytorki). Sięgną do rzadko wykonywanych utworów kameralnych przeznaczonych na zespoły instrumentów bliźniaczych (Trio trąbkowe, Kwartet fletowy, Oktet wiolonczelowy) oraz perkusyjnych o bogatym i zróżnicowanym składzie. Na koniec sezonu zaplanowane zostały z kolei Dni Zoltana Kodaly’a (w 50. rocznicę śmierci węgierskiego twórcy). Uczcimy je (8.06) wykonaniem kilku utworów kameralnych z udziałem trzech nosprowskich koncertmistrzów – Piotra Tarcholika, Adama Krzeszowca i Łukasza Franta.

Kontynuację działalności (25.05) zapowiada powołana do życia w ubiegłym sezonie smyczkowa orkiestra kameralna pod kierownictwem Rafała Zambrzyckiego-Payne, proponując tym razem m. in. 2 dzieła kompozytorów angielskich - Gustava Holsta i Edwarda Elgara. Zambrzyckiego i Krzeszowca usłyszymy także (24.11) w Kwartecie fortepianowym Schumanna (razem z Anną Krzeszowiec i altowiolistą kwartetu Apollon Musagette Piotrem Szumiełem). Wspomniany wyżej Piotr Tarcholik poprowadzi natomiast formację złożoną z 8 instrumentów smyczkowych (9.03), która wykona najsłynniejszy w takiej obsadzie utwór - Oktet Es-dur Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego oraz mało znane, późne dzieło Maxa Brucha (1920) na koncepcji Mendelssohna wzorowane. Dwa wieczory poświęcone zostaną na kwintety (obydwa w koncertmistrzowskiej obsadzie smyczkowej) – fortepianowy Cesara Francka z udziałem pianistki Moniki Wilińskiej-Tarcholik i aż 3 klarnetowe - Osvalda Golijova z klarnecistą Bartoszem Pacanem (26.01) oraz Mozarta i Webera z Aleksandrem Tesarczykiem (20.04.)

Nieczęsto usłyszeć można na naszych estradach nonety, łączące sekcję smyczkową (kwartet) z dętą (kwintet). Nonet F-dur Louisa Spohra (16.03) jest najlepszym bodaj przykładem kompozycji na właśnie taką obsadę. Nowszą przeciwwagą tego klasycznego dzieła będzie tego samego jeszcze wieczoru Nonet Bohuslava Martinů z 1959 r.

Dwa wieczory poświęcone zostaną na septety. Klasyczny skład (30.03) wystąpi w Septecie Beethovena op. 20 na skrzypce, altówkę, wiolonczelę, kontrabas, klarnet, fagot i waltornię, zastosowany także pół wieku później przez francuskiego twórcę muzyki kameralnej Adolpha Blanca. Z odmiennym brzmieniem siedmioosobowego składu – z udziałem fortepianu i harfy, lecz z pominięciem skrzypiec – zetkniemy się w utworach Hummla i Glinki (13.03). W czwartkowym cyklu nie zabraknie także twórczości Astora Piazzolli. Znany już naszej publiczności zespół muzyków NOSPR współpracujący z Markiem Andryskiem (akordeon) wykona na zakończenie sezonu szereg utworów argentyńskiego twórcy, w tym z udziałem wokalistki, Agnieszki Mali. Występ ten (22.06.) poprzedzi duet Małgorzaty i Andrzeja Otrembów, którzy przedstawią słynną Historię tanga Piazzolli, w oryginalnej wersji na flet i gitarę.

Współpracę z wokalistką – solistką Opery Krakowskiej Ewą Biegas oraz z pianistą - Grzegorzem Biegasem – zapowiadają także muzycy kwartetu smyczkowego Four Strings. W grudniowy wieczór (8.12.) usłyszymy w ich wykonaniu niezwykły w swym klimacie cykl 7 pieśni Szostakowicza do słów Aleksandra Błoka oraz równie przejmującą Chanson perpétuelle Chaussona.

Ciekawe i zapewne momentami zabawne programy przygotowali także muzycy kwintetu dętego blaszanego (4.05), którzy w tym sezonie postanowili zmierzyć się z transkrypcją Obrazków z wystawy Modesta Musorgskiego oraz grupa pięciu fagocistów (16.02), którzy wykonają program złożony m. in. z utworów Mozarta, Rossiniego, Fauré i Prokofiewa.

Na wszystkie koncerty serii NOSPR kameralnie serdecznie zapraszam

Aleksandra Konieczna

 

                                          

data informacje abonament