Seria koncertów Wtorkowy klub jazzowy

Wtorkowy klub jazzowy

Przed pięciu laty rozpoczęliśmy cykl cotygodniowych spotkań z jazzem, których celem miało być przybliżanie słuchaczom sztuki najciekawszych artystów uprawiających ten gatunek. Koncerty cieszyły się niebywałym zainteresowaniem publiczności, co potwierdziło zarówno trafność doboru repertuaru, jak i formułę jego prezentacji. Od początku głównym założeniem Wtorkowego Klubu Jazzowego była różnorodność oferty – każdy fan, meloman i osoba dopiero rozpoczynająca swoją przygodę z jazzem miała szansę znaleźć wykonawcę na miarę swoich oczekiwań i aktualnych zainteresowań. Tą samą zasadą kierowaliśmy się, tworząc program piątej edycji Wtorkowego Klubu.

Podobnie jak w latach ubiegłych, również w sezonie 2018/2019 dominować będzie jazz akustyczny w różnych jego odmianach – od mainstreamu po modal, free i muzykę improwizowaną. W ten szeroki nurt wpisuje się Sekstet Jana Ptaszyna Wróblewskiego, artysty pozostającego niezmiennie w znakomitej formie, Kwartet Henryka Miśkiewicza, International Quintet flecisty Krzysztofa Popka (z Eddiem Hendersonem, Kirkiem Lightseyem, Cameronem Brownem i Johnem Betschem), polsko-norweski Kwartet Macieja Obary oraz amerykańska formacja trębacza Jeremy’ego Pelta. Jazz akustyczny w wersji kameralnej zaprezentują Tria prowadzone przez znakomitych pianistów – laureata Grammy Włodka Pawlika i czołowego jazzowego chopinisty Andrzeja Jagodzińskiego.

Pamiętaliśmy o miłośnikach jazzu zwanego tradycyjnym – klasyczne tematy muzyki nowoorleańskiej i dixielandowej zagrają Old Timers i Boba Jazz Band, zaś w elegancki świat swingu wzbogaconego elementami mainstreamu i bebopu wprowadzi nas Take It Easy, zespół pod wodzą saksofonisty Przemka Dyakowskiego.

Wszyscy ci, którzy cenią sobie piękne głosy i magię jazzującej piosenki, na pewno nie będą zawiedzeni. To właśnie dla nich zaśpiewają nasi znakomici wokaliści: Urszula Dudziak, Hanna Banaszak, Danuta Błażejczyk oraz Marek Bałata i Wojciech Myrczek.

Fanów jazzu nowoczesnego i klasyki XX wieku zapraszamy na koncerty w ramach Festiwalu Górecki – Penderecki. 27 listopada posłuchamy jazzowych opracowań utworów Mistrza z Lusławic w interpretacjach dwóch utalentowanych improwizatorów młodego pokolenia – saksofonisty altowego Kuby Więcka i pianisty Piotra Orzechowskiego. 4 grudnia Zespół Instrumentalny Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach wykona Actions Krzysztofa Pendereckiego, jedyne inspirowane jazzem dzieło kompozytora. W drugiej części tego koncertu wystąpią kontrabasista Marcin Oleś, perkusista Bartłomiej Oleś oraz niemiecki wibrafonista Christopher Dell, którzy wykonają kompozycje Henryka Mikołaja Góreckiego (m.in. Ad Matrem, Trzy diagramy, Genesis) przełożone na język nowoczesnego jazzu. To nie wszystko – muzykę łączącą jazz i klasykę zagra szwajcarskie VEIN Trio, które wspólnie z orkiestrą Norrbotten Big Band przygotowało projekt z utworami Maurycego Ravela.

Nie zabraknie muzyki z bliższych i dalszych okolic jazzu. W konwencji dynamicznego fusion zagra krakowska grupa Laboratorium, trio wibrafonisty Bernarda Maselego MaBaSo oraz gigant jazzowej gitary, w latach 80. członek zespołów Milesa Davisa – Mike Stern. Formułę syntezy jazzu z elektroniką, nowymi trendami i muzyką etniczną rozwinie zespół pianisty Władysława „Adzika” Sendeckiego, w którym znajdzie się norweski trębacz Nils Petter Molvær i czarodziej perkusjonaliów Mino Cinelu. Intrygująco zapowiada się występ duńskiej gitarzystki basowej i wokalistki Idy Nielsen, znanej z niekonwencjonalnych, wręcz szalonych pomysłów, występów z Prince’em oraz odważnego łączenia jazzu z funkiem, reggae i hip-hopem.

To tylko część propozycji. Szczegóły znajdą Państwo na naszej stronie internetowej. Zapraszamy na wszystkie koncerty, życząc wielu niezapomnianych wrażeń.

Bogdan Chmura

 

data informacje
18.CZE
wtorek
19:30
25.CZE
wtorek
19:30
Brak miejsc