Seria koncertów Orkiestra Muzyki Nowej

Orkiestra Muzyki Nowej

Co roku powstają dziesiątki tysięcy nowych kompozycji. W tej masie są utwory bardzo dobre, bywają znakomite i zdarzają się genialne.

„..Chyba nie ma godziny, aby na świecie nie było jakiegoś prawykonania. Nie sposób przesłuchać wszystkiego, więc to historia wybierze, co przetrwa. Jedna rzecz zostaje i oddziałuje na wyobraźnie, a koło innych przechodzimy, nawet ich nie dostrzegając.”
(Andrzej Chłopecki)


Orkiestra Muzyki Nowej  - założona w 1996 roku przez prof. Aleksandra Lasonia - od ponad dwudziestu lat eksploruje ten obszar współczesnej sztuki poszukując dzieł znaczących dla kultury, interesujących dla odbiorcy, nowatorskich, czasem niesłusznie zapomnianych, wartych przygotowania, prezentacji publicznej i rejestracji na płytach CD.

Efektem tej aktywności jest ponad 100 prawykonań na krajowych i zagranicznych festiwalach muzycznych, szereg nagrań koncertowych, radiowych i studyjnych, z których duża część ukazała się na płytach CD, otrzymując wysokie oceny i nagrody międzynarodowego środowiska muzycznego: P2-Prize („duńskie Grammy”) – Nagroda Radia Duńskiego, Pizzicato Supersonic Award (Luxemburg), "5 Diapasons”, "Disco premiato con 5 stelle da Musica”, wyróżnienia Międzynarodowych Trybun Kompozytorów (Paryż, Amsterdam), nominacje: ICMA 2016, Fryderyk 2003.

Kompetencje wykonawcze zespołu – cenione przez kompozytorów, organizatorów festiwali, promotorów muzyki współczesnej i wydawców płytowych – to efekt współpracy ze znakomitymi dyrygentami, solistami i reżyserami dźwięku oraz odwaga w podejmowaniu artystycznych wyzwań obejmujących prezentacje arcytrudnych pozycji muzyki XX w. oraz prawykonania dzieł uważanych czasem za niewykonalne i odrzucanych przez innych wykonawców.

OMN to również inspirator i organizator wielu różnorodnych przedsięwzięć  artystycznych obejmujących m.in. nagrania i wydania płyt CD, organizację Festiwali Muzyki Nowej, koncertów promocyjnych oraz przedsięwzięć interdyscyplinarnych z udziałem tancerzy, solistów - instrumentalistów, wokalistów z wykorzystaniem multimediów i technologii informatycznych, realizowanych poza salami koncertowymi w nietypowych miejscach.

OMN od szeregu lat uczestniczy w międzynarodowych projektach artystycznych i edukacyjnych współpracując z czołowymi europejskimi zespołami muzyki nowej i instytucjami promującymi muzykę współczesną.

Od 2014 roku OMN realizuje cieszący się dużym zainteresowaniem publiczności własny cykl koncertowy w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach prezentując co miesiąc programy z muzyką współczesną.

data informacje
16.CZE
niedziela
18:00
Brak miejsc