Seria koncertów Muzyka dawna

Muzyka dawna

W ramach serii Muzyka Dawna w sezonie koncertowym 2016/2017 usłyszymy repertuar powstający na przestrzeni 200 lat, od początków XVII wieku (Monteverdi, Castello, Jarzębski) do pierwszej dekady XIX wieku (Beethoven). W tym czasie muzyka europejska rozwijała się w oszałamiającym tempie, pojawiły się wówczas nowe gatunki muzyczne uprawiane nieprzerwanie do dnia dzisiejszego – opera, oratorium, kantata, sonata, koncert i symfonia. To właśnie ich przeróżne przykłady składają się na najnowszy program z muzyką dawną.

W koncercie otwierającym sezon (7.10) zostaną przypomniane najwybitniejsze dzieła orkiestrowe Johanna Sebastiana Bacha – para Koncertów brandenburskich i Suit orkiestrowych oraz symfonii z kantat. Następnie usłyszymy słabiej znane koncerty, suity orkiestrowe i symfonie Georga Philippa Telemanna (16.06) i Josepha Haydna (27.01, 24.02). Prawdziwą ucztą melomana (4.03) wydaną z okazji 450 rocznicy urodzin Claudia Monteverdiego będzie z pewnością estradowe wykonanie jego Orfeusza – jednej z pierwszych i najwybitniejszych oper w historii muzyki, wyjątkowej z uwagi na bogate i wielobarwne instrumentarium. Z dzieł scenicznych usłyszymy również pełną lekkości i tanecznego wdzięku Dydonę i Eneasza Henry’ego Purcella (9.06). Ten najbardziej rozpoznawalny dziś utwór wielkiego poprzednika Haendla jest bardzo ciekawym przejawem skrzyżowania tradycji angielskiej maski i włoskiej opery. Osiągnięcia sztuki wokalnej baroku i klasycyzmu będziemy mogli śledzić na przykładzie tak pomnikowych dzieł, jak Msza h-moll i Oratorium na Boże Narodzenie J.S. Bacha (14.12) czy arie z najsłynniejszych oper Wolfganga Amadeusa Mozarta i kantata Berenice, che fai Josepha Haydna (27.01). Bardzo interesującą podróżą muzyczną w świat przedbachowskiej muzyki niemieckiej będzie koncert z motetami i kantatami Hammerschmidta, Tundera, Kuhnaua i Buxtehudego (14.04). Równie atrakcyjne będzie też porównanie języka muzycznego wczesnobarokowych sonat Castella, Fontany, Pandolfi-Meallego, Oswalda i Jarzębskiego (5.05) z tym panującym ponad 150 lat później w sonatach wiedeńskich klasyków – Mozarta i Beethovena (3.03).

Bogatą paletę form i gatunków muzycznych baroku i klasycyzmu zaprezentują zespoły wielce zasłużone na polu przywracania dawnych praktyk wykonawczych: Amsterdam Baroque Orchestra Tona Koopmana (J.S. Bach), Les Arts Florissants pod batutą Paula Agnew (Monteverdi), Il Giardino Armonico Giovanniego Antoniniego (Haydn, Mozart) i Orchestra and Chorus of the Age of Enlightenment pod dyrekcją Masa'akiego Suzukiego (J.S. Bach). Wystąpią także grupy młodsze stażem, lecz nie mniej wybitne: Camerata Silesia, Hofkapelle München (Purcell), Ensamble Polyharmonique i {oh!} Orkiestra Historyczna (Hammerschmidt, Buxtehude). Usłyszymy solistów tej miary, co: Sandrine Piau (sopran), Rachel Podger, Martyna Pastuszka (skrzypce), Andreas Steier, Kristian Bezuidenhout (pianoforte) i Jana Semeradova (flet). Nowy sezon koncertowy serii Muzyka Dawna będzie znakomitą okazją do posłuchania znanych arcydzieł muzycznych oraz nie mniej urzekających dzieł rzadziej lub wcale niewykonywanych nad Wisłą.

[Piotr Wilk]

                                   

   

data informacje abonament
20.PAŹ
piątek
19:30

La Tempesta / Jakub Burzyński

Sala koncertowa
S5 MD
24.LIS
piątek
19:30

Ensemble Artaserse / Philippe Jaroussky

Sala koncertowa
S5 MD
08.GRU
piątek
19:30

Les Musiciens du Louvre / Marc Minkowski

Sala koncertowa
S5 MD
12.STY
piątek
19:30

Gabrieli Consort & Players / Paul McCreesh

Sala koncertowa
S5 MD
02.LUT
piątek
19:30

{oh!} Orkiestra Historyczna / Martyna Pastuszka

Sala koncertowa
S5 MD