Lawrence Foster

Dyrektor artystyczny, I Dyrygent Lawrence Foster

fot. Marc Ginot

Artysta cieszący się międzynarodową renomą. Od 2013 r. pełni funkcję dyrektora muzycznego Opéra de Marseille. W poprzednich latach piastował to stanowisko, współpracując m.in. z Orquesta Sinfónica de Barcelona, Orchestre Philharmonique de Monte-Carlo, Jerusalem Symphony Orchestra, Houston Symphony i Orchestre de Chambre de Lausanne. Jest dyrygentem honorowym Gulbenkian Orchestra, z którą występował podczas zagranicznych tournées (m.in. w Niemczech, Hiszpanii i Brazylii) oraz renomowanych festiwali muzycznych z udziałem światowej sławy solistów.

W charakterze dyrygenta gościnnego otrzymał liczne zaproszenia do udziału w koncertach z towarzyszeniem wielu wiodących orkiestr, wśród których można wyróżnić: Orchestre Philharmonique de Radio France, NDR Radiophilharmonie Hannover, Konzerthausorchester Berlin, Filarmonica Arturo Toscanini, Orchestre Symphonique de Montréal, Hong Kong Philharmonic Orchestra, Orkiestrę Filharmonii Kopenhaskiej, Węgierską Narodową Orkiestrę Filharmoniczną czy Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia. Występował podczas festiwali w Lucernie i Grafenegg. Stale współpracuje z artystami tej miary, co Evgeny Kissin, Arcadi Volodos i Arabella Steinbacher.

Lawrence Foster specjalizuje się również w repertuarze operowym. Poprowadził szereg inscenizacji na deskach najsłynniejszych teatrów operowych (m.in. we Frankfurcie, w Marsylii, Hamburgu, San Francisco i Monte Carlo), które spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem międzynarodowej krytyki i uzyskały znakomite recenzje. Podczas Festiwalu im. George’a Enescu w Bukareszcie (dyrektor artystyczny w latach 1998–2001) zasłynął charyzmatyczną interpretacją wersji koncertowej opery Mathis der Maler P. Hindemitha; podobny sukces odniosła Traviata, którą zaprezentował w ramach Savonlinna Opera Festival.

Wśród bogatego dorobku fonograficznego artysty na uwagę zasługują nagrania zrealizowane dla wytwórni Pentatone, ze szczególnym uwzględnieniem albumów z udziałem Arabelli Steinbacher, rejestracji obejmujących dzieła B. Bartóka (Dwa portrety), G. Ligetiego (Concert Românesc) i Z. Kodályego (Tańce z Galánty, Suita Háry János) oraz płyt zawierających 4 symfonie R. Schumanna (współpraca z Orkiestrą Czeskiej Filharmonii) i operetkę Baron cygański J. Straussa (współpraca z NDR Radiophilharmonie Hannover). Ponadto w 2017 r. ukazało się nagranie płytowe Otella G. Verdiego, zarejestrowane wraz z Gulbenkian Orchestra.

Lawrence Foster urodził się w 1941 r. w Los Angeles, w rodzinie pochodzenia rumuńskiego, co miało znaczący wpływ na jego ogromne zainteresowanie twórczością George’a Enescu i osiągnięcie mistrzostwa w wykonawstwie dzieł kompozytora. W styczniu 2003 r. został uhonorowany nagrodą Prezydenta Rumunii za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju kultury muzycznej tego kraju.