Alexander Liebreich

Dyrektor artystyczny, I Dyrygent Alexander Liebreich

fot. Sammy Hart

Laureat International Classical Music Awards, dwukrotnie nominowany do nagrody Grammy (2018). Pierwszy dyrygent i dyrektor artystyczny Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

W zakresie sztuki dyrygenckiej kształcił się w Hochschule für Musik und Theater w Monachium i Mozarteum w Salzburgu. Silny wpływ na jego osobowość artystyczną i warsztat wywarli przede wszystkim Michael Gielen, Nikolaus Harnoncourt oraz Claudio Abbado.

Koncertował z wieloma wiodącymi orkiestrami i solistami o międzynarodowej renomie. W latach 2006–2016 pełnił funkcję pierwszego dyrygenta i dyrektora artystycznego Münchener Kammerorchester, z którą dokonał licznych nagrań płytowych. W październiku 2016 r. Bawarskie Ministerstwo Edukacji, Kultury, Nauki i Sztuki przyznało mu nagrodę specjalną w dziedzinie kultury.

Jest dyrektorem artystycznym Richard Strauss Festival w Garmisch‑Partenkirchen i przewodniczącym Towarzystwa Richarda Straussa jako następca Wolfganga Sawallischa i Brigitte Fassbaender.

We wrześniu 2018 r. objął stanowisko głównego dyrygenta i dyrektora artystycznego Praskiej Radiowej Orkiestry Symfonicznej. W październiku 2018 r. otrzymał nagrodę Opus Klassik.