Jan Kanty Pawluśkiewicz – Nieszpory ludźmierskie

Sala koncertowa
niedziela
15 października 2017 | godz. 19:30
Jan Kanty Pawluśkiewicz – Nieszpory ludźmierskie

Program

Jan Kanty PawluśkiewiczNieszpory ludźmierskie

Jan Kanty Pawluśkiewicz – muzyka

Leszek Aleksander Moczulski – słowa

Nieszpory od swojej prapremiery w 1992 roku święcą wielkie triumfy i cieszą się niesłabnącym powodzeniem, zarówno krytyków, jak i słuchaczy. Koncert został wystawiony
już blisko 100 razy w kraju i za granicą, w reprezentatywnych kościołach i katedrach, m. in.
w Chicago, Toronto, Nowym Jorku oraz jako wizytówka polskiej kultury na wystawie światowej EXPO ’98 w Lizbonie. W kraju odwiedził wszystkie większe ośrodki kulturalne, zyskując wierne grono słuchaczy.

Nieszpory to monumentalne w formie dzieło z udziałem wielkiej orkiestry symfonicznej, ponad 100–osobowego chóru mieszanego oraz solistów. Udział popularnych artystów estradowych i ich perfekcyjne wykonanie partii solowych niewątpliwie wpływają na dobry odbiór tego koncertu nawet przez mniej wyrobionych słuchaczy, mających sporadyczny kontakt z muzyką klasyczną.

Nieszpory składają się z 18 pieśni – psalmów, śpiewanych w partiach solowych
i z chórem. Muzyka Nieszporów jest niesłychanie różnorodna i zawiera na tle klasycznym elementy folkloru góralskiego, muzyki orientalnej, a także i tradycyjnej kościelnej (fragmenty grane na fisharmonii), czy partie chorałowe. Nie jest to muzyka stricte symfoniczna, lecz zawiera piękne melodyjne utwory.

Odniesienie do folkloru wiąże się wprost z tytułem Oratorium, jako że Nieszpory opierają się na wielowiekowej tradycji pielgrzymowania do cudownej figury Gaździny Podhala, Matki Boskiej Ludźmierskiej. Sanktuarium Ludźmierskie z racji swojego mijającego Jubileuszu 600-lecia zostało w roku 2001 podniesione dekretem Jana Pawła II do rangi Bazyliki Mniejszej.

Tematyka Nieszporów – ukochanie Matki Bożej wpisane w realia gór są niezwykle adekwatne do charyzmatu pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II, który tak ukochał Matkę Najświętszą oraz góry. Polskie góry w sąsiedztwie, których wzrastał.

Piękny poetycki tekst Moczulskiego to również niezwykły walor utworu. Oparty na Psalmach Dawidowych, staje się momentami, swoistą poetycką parafrazą, nawiązującą do przeżyć człowieka. Opowieści o wierze i miłości ludu Podhala, jego przywiązania do tradycji. Głęboka treść to też zaduma zagubionego współczesnego człowieka nad problemami egzystencji w odniesieniu do Dekalogu.

Nieszpory oczarowują publiczność, która z każdego koncertu wychodzi zachwycona. Owacjom na stojąco i bisom nie ma końca.

Koncert stanowił oprawę wielkich uroczystości państwowych i kościelnych, m. in. 46 Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego we Wrocławiu, gdzie Ojciec Święty rozpoczynał swoją kolejną pielgrzymkę do ojczyzny. Nieszpory uświetniły też spotkanie premierów Państw Grupy Wyszehradzkiej i Niemiec w Gnieźnie, a także organizowaną przez Stolicę Apostolską III Światową Konferencję Miast Pielgrzymkowych na Jasnej Górze.

 

Jan Kanty Pawluśkiewicz - kompozytor, ur. 12.10. 1942 r. w Nowym Targu. Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną oraz Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej. Karierę rozpoczął w1967 roku jako jeden ze współzałożycieli kabaretu Anawa. Ten okres twórczości został udokumentowany w postaci kilku płyt. Piosenki z jego muzyką w wykonaniu Marka Grechuty i innych wybitnych artystów, były kilkakrotnie nagradzane. Od lat siedemdziesiątych współpracuje z Piwnicą pod Baranami. Jan Kanty Pawluśkiewicz jest także kompozytorem muzyki teatralnej związanym z wieloma polskimi teatrami m. in. Teatrem Stu w Krakowie oraz Teatrem Narodowym i Teatrem Powszechnym w Warszawie. Jest współautorem Szalonej lokomotywy  w 1997 r., opery Kur zapiał  w 1980 r., Opery żebraczej w 1991r. Komponował też muzykę do filmów: kilkudziesięciu krótkometrażowych i wielu fabularnych. W 1992 roku powstały Nieszpory Ludźmierskie do słów Leszka Aleksandra Moczulskiego, w 1994 roku Harfy Napuszy, a w 1996 r. Nowy Radosny Dzień. Kompozytor otrzymał I nagrodę za muzykę skomponowaną do filmu Zawrócony Kazimierza Kutza na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni. Za Nieszpory Ludźmierskie  otrzymał I nagrodę na Przeglądzie Twórczości Telewizyjnej.

Leszek Aleksander Moczulski – ur. 18.02.1938r. w Suwałkach. Od 1956 roku mieszka w Krakowie. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jako poeta debiutował w 1959 roku. Wydał kilkanaście tomów wierszy, m. In. Powitania w 1983 roku, Pozdrowienia w 1990 roku, 70 widoków w drodze do Wenecji  w 1991 r. Opublikował kilkanaście książek dla dzieci. W czasach studenckich związany był z teatrzykami piosenki, w późniejszych latach z zespołem Skaldowie. Najbardziej znane piosenki z  jego tekstami to: Korowód, Cała jesteś w skowronkach, Medytacje wiejskiego listonosza. Jest także autorem koncertów: Nieszpory Ludźmierskie Jana Kantego Pawluśkiewicza oraz Moje Betlejem Jacka Zielińskiego w wykonaniu zespołu Skaldowie. Leszek Aleksander Moczulski jest laureatem wielu nagród, m. in. Nagrody Miasta Krakowa w 1975 roku oraz Nagrody Fundacji im. Jurzykowskiego w 1997 roku.  

Dyrygent

Wykonawcy

NOSPR, Chór Filharmonii Krakowskiej, Teresa Majka Pacanek (przygotowanie chóru)
Jacek Wójcicki śpiew

Ceny biletów

100 zł 80 zł 60 zł 40 zł