AUKSO / Leszek Możdżer

Sala koncertowa
sobota
16 czerwca 2018 | godz. 19:30
AUKSO / Leszek Możdżer

Program

Leszek Możdżer

Miniatury na fortepian improwizujący i smyczki:

Wyzwania metrologii

Biali

Hunchback Porn Angel

Facing The Wind

Reicher

 

3 utwory z płyty pt. Earth Particles:

Blackberry Double

Hansa Surf Hotel

Invocation 

 

Fryderyk Chopin / Leszek Możdżer

Preludium e-moll  op. 28 nr 4

 

Leszek Możdżer - wybitny pianista i kompozytor; dokonał w polskim jazzie mentalnej i stylistycznej rewolucji, jaka nie stała się wcześniej udziałem żadnego innego jazzmana. Trudne frazy, skomplikowane improwizacje, melodykę standardów i subtelność kompozycji ubrał w ramy jazzu specyficznego, który – nie siląc się na wylewność wobec słuchaczy, komercję i przebojowość – stał się tętniącym ekspresją „jazzem Leszka Możdżera”. Po inspirację sięga do wielu różnych źródeł, takich jak m. in. subtelne chopinowskie preludia i mazurki, utwory Krzysztofa Komedy a ostatnio także twórczość kompozytorów epoki baroku.  

Miniatury na fortepian improwizujący i smyczki to jedna z pierwszych kompozycji Leszka Możdżera. Po wielu latach uczestnictwa w awangardowych projektach jazzowych zaistniała potrzeba łagodnego, ciepłego brzmienia, które akompaniament orkiestry smyczkowej gwarantuje.  Daje ona pastelowe tło błyskotliwym improwizacjom pianisty, niekiedy też eksponuje tematy, prowadzi dialog z solistą a od czasu do czasu wychodzi na pierwszy plan brzmieniowy.  Niemały udział improwizacji sprawia, że forma i czas trwania poszczególnych utworów zmienia się w każdym wykonaniu.  Kompozytor i solista w jednej osobie postawił tu na melodyjność, miękką, acz niebanalną harmonię, nie rezygnując przy tym z jazzowego, swingującego rytmu. Współpraca z Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy AUKSO zaowocowała w 2004 roku płytą, na której obok Miniatur znalazło się także nagranie Koncertu na fortepian i orkiestrę op. 40 Henryka Mikołaja Góreckiego.

Utwory z płyty pt. Earth Particles powstały na zamówienie istniejącego od ponad 10 lat zespołu Holland Baroque z siedzibą w Utrechcie. Formacja ta specjalizuje się w stylowej interpretacji muzyki dawnej;  nie stroni jednak także od kontaktów z przedstawicielami innych tradycji i nurtów. Utworom inspirowanym muzyką Johanna Sebastiana Bacha nadany został prawdziwie jazzowy temperament, w zaskakujący sposób zatarta została w efekcie granica dzieląca te dwa tak rożne muzyczne światy. 

Aleksandra Konieczna

Dyrygent

Wykonawcy

Ceny biletów

60 zł 70 zł 75 zł 85 zł

Seria

Seria koncertów AUKSO AUKSO