Oficjalna Selekcja WOMEX / Qwanqwa / Waldemar Bastos / Leyla McCalla

Sala koncertowa
czwartek
26 października 2017 | godz. 21:30
Oficjalna Selekcja WOMEX  / Qwanqwa / Waldemar Bastos / Leyla McCalla

Program

21.30 Qwanqwa

23.00 Waldemar Bastos

00.30 Leyla McCalla

 

Informacje o artystach:

Qwanqwa (Etiopia)

Qwanqwa (amharskie słowo oznaczające „język“) jest międzynarodowym składem z Addis Abeby w Etiopii. Ton nadaje mu Keathe Hostetter, który gra na pięciostrunowych skrzypcach elektrycznych, oraz Mesele Asmamaw, grający na elektrycznej lirze krar.

Keathe jest założycielem Debo Band, utalentowanych przedstawicieli etiopskich brzmień z Bostonu. Mesele jest aktywnym kompozytorem i aranżerem działającym w Etiopii od ponad dwudziestu lat. W ramach Qwanqwa umiejętnie wzmacnia brzmienie swojej liry krar dzięki elektronicznym efektom, tworząc ciężkie, sięgające korzeni, psychodeliczne struktury, które kołyszą się i upadają przy wdzięcznie naturalistycznych dźwiękach skrzypiec i masenko (jednostrunowej lutni smyczkowej).

Waldemar Bastos (Angola)

Waldemar Bastos wierzy w uzdrawiającą moc muzyki, a jego szczere interpretacje, mimo iż często zabarwione głębokim bólem istnienia, wyrażają optymistyczne przekonanie o tym, że miłość może przetrwać wszystko.

Urodził się na pograniczu Angoli i Kongo, jednak opuścił ojczyznę w 1982 roku podczas wojny domowej i osiedlił się w Lizbonie, następnie w Berlinie Zachodnim, a potem w Brazylii, gdzie nagrał swój pierwszy ważny album, „Estamos Juntos”. Od 2003 roku regularnie odwiedza swoją ojczyznę, w której jest niezwykle cenioną postacią. Jego powrót do korzeni miał wpływ na jego kolejne albumy, wzmacniając znaczenie jego afrykańskiego dziedzictwa w ramach uniwersalnego stylu luzofońskiej muzyki.

Leyla McCalla (Haiti)

Leyla McCalla, urodzona w Nowym Jorku, mieszkająca w Nowym Orleanie Amerykanka haitańskiego pochodzenia jest klasycznie wykształconą wiolonczelistką, gra na banjo tenorowym i na gitarze, a także komponuje niezwykle oryginalne piosenki, czerpiąc z muzyki haitańskiej, kreolskiej, kajuńskiej, amerykańskiego jazzu i muzyki folkowej.

 

Wykonawcy

Qwanqwa, Waldemar Bastos, Leyla McCalla

Ceny biletów

80 zł 90 zł 100 zł