Ceremonia otwarcia WOMEX

Sala koncertowa
środa
25 października 2017 | godz. 19:30
Ceremonia otwarcia WOMEX

Program

VOŁOSI/AUKSO/KAPELA MALISZÓW/LAUTARI

World music spotka się z muzyką poważną za sprawą wspólnego projektu łączącego Orkiestrę Kameralną AUKSO i najlepsze zespoły folkowe związane z Katowicami, regionem i krajem: VOŁOSI, Kapela Maliszów oraz Lautari.
AUKSO i VOŁOSI stanowią serce projektu. Wspólne koncerty orkiestry pod batutą Marka Mosia i katowickiego zespołu braci Lasoniów mają już kilkuletnią historię. Siła smyczków AUKSO wspiera piątkę wirtuozów z kapeli VOŁOSI w nadawaniu muzyce Karpat jeszcze większej, nieskrępowanej energii. VOŁOSI znani są uczestnikom WOMEX z występu na targach w 2014 roku.
Kapela Maliszów to rodzinny zespół, w którym gra głowa rodu – Jan Malisz, i dwójka jego uzdolnionych dzieci.
Z kolei Lautari, zespół założony i prowadzony przez Macieja Filipczuka, wyróżnia to, że jego artyści repertuaru uczyli się bezpośrednio od muzyków ludowych.
Na program koncertu złożą się utwory z repertuaru wszystkich zespołów, zarówno z towarzyszeniem Orkiestry AUKSO, jak i wykonanych indywidualnie.


 

Od 25 do 29 października 2017 Katowice będą  gospodarzem jednego z najbardziej prestiżowych europejskich wydarzeń muzycznych – Targów Muzyki Świata WOMEX (World Music Expo).

 

WOMEX należy do ścisłej czołówki imprez o charakterze branżowym, obok MIDEM w Cannes czy Jazz Ahead w Bremie. Co roku przyciąga do jednego wybranego miasta w Europie tysiące wielbicieli world music z całego globu oraz setki artystów i przedstawicieli sektora muzycznych przemysłów kreatywnych. WOMEX to koncerty, konferencja i impreza targowa, dedykowana specjalistom, ale otwarta również dla miłośników muzyki.

Katowice będą pierwszym miastem w Polsce, w którym odbędzie się to wydarzenie.

WOMEX jest wydarzeniem o ogromny rozmachu. W 2015 roku, Budapeszcie brało w nich udział ponad 2 500 delegatów reprezentujących 1 500 przedsiębiorstw z 90 krajów. Na 7 scenach swoją muzykę zaprezentowało 280 artystów z 50 państw. WOMEX przyciągnął też 320 dziennikarzy krajowych i zagranicznych.

Wydarzenie jest organizowane od 1994 roku. Poprzednie edycje odbywały się m.in. w Berlinie, Sewilli czy Kopenhadze. 

 

Targi WOMEX w Katowicach będą miały miejsce w Międzynarodowym Centrum Kongresowym oraz sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej w Katowicach. 

Wykonawcy

VOŁOSI, AUKSO, KAPELA MALISZÓW, LAUTAR