Koncert zamknięcia 12. Edycji Tauron Nowa Muzyka Katowice: NOSPR gra “The Disintegration Loops” Williama Basinskiego

Sala koncertowa
niedziela
9 lipca 2017 | godz. 19:30
Koncert zamknięcia 12. Edycji Tauron Nowa Muzyka Katowice: NOSPR gra “The Disintegration Loops” Williama Basinskiego

Program

Orkiestrowe wykonanie głośnego projektu „The Disintegration Loops” zamknie tegoroczną edycję Tauron Nowa Muzyka Katowice. Koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod batutą Alexandra Humali  zwieńczy 12. odsłonę festiwalu.

 

William Basinski zdobył sławę dzięki serii apokaliptycznych pejzaży dźwiękowych z cyklu „The Disintegration Loops”, stworzonych podczas zamachów z 11 września 2001 roku. Ta niepokojąca, a jednocześnie przystępna muzyka, powstała poprzez dekonstrukcję brzmień wyciągniętych ze starych taśm z archiwum autora. Owocem tych eksperymentów była unikalna elegia dla płonących wież World Trade Center, wzbogacona o nagranie video z dachu Basinskiego w dniu zamachu. Krytycy i słuchacze jednogłośnie uznali „The Disintegration Loops” za jedną z najlepszych płyt XXI wieku i doskonały komentarz do współczesnej rzeczywistości.

Aktywny od ponad 30 lat, Basinski pozostaje twórcą wymykającym się sztywnym ramom gatunkowym. Jego głównym, ale nie jedynym polem działań pozostaje ambient. W ostatnich latach współtworzył również filmy i instalacje, udźwiękawiał operę „The Life and Death of Marina Abramović”, a także zaprezentował „A Shadow In Time – for David Robert Jones”, czyli autorski projekt upamiętniający Davida Bowiego.

W Katowicach Basinski pojawi się ze swym najsłynniejszym dziełem, które zostanie wykonane podczas uroczystego, niedzielnego koncertu wieńczącego festiwal. „The Disintegration Loops” wykonają na żywo muzycy Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach pod batutą Alexandra Humali. Spotkanie z muzyką amerykańskiego mistrza ambientu z pewnością usatysfakcjonuje fanów elektronicznego eksperymentu.

 

Zapowiedź video koncertu

 

Tauron Nowa Muzyka Katowice od 12 lat lączy postindustrialne lokalizacje z futurystycznymi dźwiękami. To czołowe wydarzenie muzyczne w Polsce, prezentujące co roku najciekawszych debiutantów i największych klasyków współczesnej elektroniki, ale także artystów jazzowych, rockowych i hiphopowych.

Tauron Nowa Muzyka Katowice to jedna z najważniejszych imprez muzycznych w kraju, rozpoznawana i doceniana także poza Polską. Festiwal trzy razy otrzymywał nagrodę dla najlepszego małego festiwalu w Europie. Między 6-9 lipca 2017 roku katowicka Strefa Kultury ponownie zamieni się w pulsującą dźwiękiem strefę festiwalową.

 

XII edycja Tauron Nowa Muzyka Katowice odbędzie się w dniach 6-9 lipca 2017 roku na terenie Muzeum Śląskiego i katowickiej Strefy Kultury.

 

 

 

 

 

 

Dyrygent

Wykonawcy

NOSPR gra “The Disintegration Loops” Williama Basinskiego (US)