Orkiestra Muzyki Nowej / Adam Bałdych + Agata Zubel + Kwadrofonik + Jakob Kullberg / 6. Katowice JazzArt Festival

Sala koncertowa
niedziela
30 kwietnia 2017 | godz. 18:00
Orkiestra Muzyki Nowej / Adam Bałdych + Agata Zubel + Kwadrofonik + Jakob Kullberg / 6. Katowice JazzArt Festival

Program

Béla Bartók – Koncert na dwa fortepiany, perkusję i orkiestrę BB 121

Paweł HendrichLiolit

Louis Andriessen - M is for Man, Music, Mozart na śpiewaczkę jazzową i zespół, do filmu Petera Greenawaya*

(sł. Louis Andriessen, Jeroen van der Linden – cz. I;  Peter Greenaway cz. III, V, VII )

Finałowa improwizacja w wykonaniu Orkiestry Muzyki Nowej oraz zaproszonych gości

 

Awangardowy projekt z okazji Międzynarodowego Dnia Jazzu. Spotkanie Orkiestry Muzyki Nowej oraz zespołu Kwadrofonik ze znakomitymi solistami, m.in.: Agatą Zubel, Jakobem Kullbergiem i Adamem Bałdychem. Orkiestrę poprowadzi Szymon Bywalec.

Czas trwania koncertu ok. 105 min.

 

Wykonanie i prawykonanie utworów Pawła Hendricha odbywa się i jest współfinansowane w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca Kompozytor - Rezydent VI edycja

Więcej informacji na www.jazzartfestival.eu

 

Sonata na dwa fortepiany i perkusję Beli Bartoka powstała w 1937 roku, jeszcze podczas tzw. węgierskiego okresu twórczości, wersja orkiestrowa – trzy lata później. Utwór łączy w sobie elementy nawiązujące do tradycji muzycznej oraz cechy indywidualnego stylu kompozytora. Składa się z trzech części, w której elementy witalistyczne i swobodnie stosowany materiał chromatyczny, łączy się z wyszukanymi artykulacyjnie rozwiązaniami w partii perkusji. Część finałowa, jak to u Bartoka często bywa, ma nieco lżejszy, taneczny charakter.

Z kolei najistotniejszym aspektem Liolit (2009-2010) Pawła Hendricha jest barwa, powstająca przez intensywnie eksplorowanie mikrotonowych współbrzmień. Ciekawi nietypowe podejście do faktury i jej rozwoju w czasie: w muzyce czuć swoiste rozwarstwienia i przesunięcia, swoistą ucieczkę od pionów akordowych i struktury rytmiczno-czasowej.

To co w muzyce Louisa Andriessena przyciąga słuchaczy najbardziej, to wyjątkowa zdolność łączenia elementów minimal music z „gestami” zaczerpniętymi z muzyki popularnej. Utwór M is for Man, Music and Mozart, skomponowany do filmu znakomitego, brytyjskiego reżysera Petera Greenawaya jest tego najlepszym przykładem. Kompozycja zaczyna się od swoistej „wyliczanki” realizowanej przez wokalistkę. Śpiewając litery alfabetu wraz z odpowiadającymi im słowami, solistka osiąga literę M – kluczową, bo związaną z momentem stworzenia człowieka. Po stworzeniu Człowieka, trzeba było mu dać ruch; dając mu ruch - powinien mieć muzykę; a gdy już powstała muzyka, trzeba było wymyślić Mozarta, aby mieć muzykę doskonałą. [Magdalena Stochniol]

 

 

Dyrygent

Wykonawcy

Orkiestra Muzyki Nowej, Kwadrofonik, Agata Zubel (śpiew), Jakob Kullberg (wiolonczela), Adam Bałdych (skrzypce), Anna Serafińska (śpiew)

Ceny biletów

10 zł