Orkiestra Muzyki Nowej / Matematyka i asceza

Sala kameralna
niedziela
5 marca 2017 | godz. 18:00
Orkiestra Muzyki Nowej / Matematyka i asceza

Program

Anton Webern – 5 utworów na orkiestrę op. 10

Cezary Duchnowskiacc++ca na akordeon i komputer

Paweł Hendrich –  Hordiaver (prawykonanie)

Paweł SzymańskiThrough the Looking-Glass... I na orkiestrę kameralną 

Beat Furrer Still

Anton Webern – 5 utworów na orkiestrę op. 10

 

Wykonanie i prawykonanie utworów Pawła Hendricha odbywa się i jest współfinansowane w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca Kompozytor – rezydent .

 

Koncert współorganizowany i współfinansowany w ramach programów Instytutu Muzyki i Tańca Artysta - Rezydent II edycja.

Beat Furrer i Paweł Szymański to kompozytorzy tego samego pokolenia (ur. 1954), którzy w swej muzyce podejmują twórczy dialog z tradycją muzyczną i literacką. Furrer to jeden z najważniejszych austriackich kompozytorów, założyciel znakomitego zespołu KnangforumWien, jako twórca święcący triumfy na wszystkich najważniejszych festiwalach muzycznych. Istotą jego stylu są motoryka i repetytywność, łączące się z ciągłym przekształcaniem, podobnym nieco to techniki wariacyjnej, jak w choćby takich kompozycjach instrumentalnych jak Nuun czy Still.

Z kolei muzyka Szymańskiego – bez wątpienia jednego z najważniejszych polskich, żyjących kompozytorów - wpisuje się w swej ekspresji zarówno w noworomantyczny nurt, jak i postmodernistyczną grę ze słuchaczem. Współistnieją w niej z powodzeniem nasycona ekspresja, nawiązania do muzyki barokowej (w szczególności do Bacha), kontemplacja i muzyczny rytuał. Through the looking glass II („Patrząc w lustro”) należy do cyklu kompozycji o tym samym tytule, przeznaczonym na różne obsady wykonawcze.

Pokolenie młodsze – Cezary Duchnowski (1971) i Paweł Hendrich (1979) – w swoich kompozycjach łączą brzmienia generowane z pomocą elektronicznych mediów oraz tradycyjne instrumentarium, a inspirującą siłę dla swej muzyki czerpią z piękna liczb i matematyki.

[Magdalena Stochniol]

 

Dyrygent

Wykonawcy

Orkiestra Muzyki Nowej
Rafał Łuc akordeon

Ceny biletów

10 zł