Chick Corea Trio (Corea, Gomez, Blade) & NOSPR

Sala koncertowa
niedziela
7 maja 2017 | godz. 20:00
Chick Corea Trio (Corea, Gomez, Blade) & NOSPR

Program

To będzie prawdziwe święto dla wielbicieli koncertów jazzowych w NOSPR!

W sali koncertowej wystąpi Chick Corea, wybitny pianista i kompozytor - żywa legenda muzyki jazzowej, jeden z najważniejszych pionierów fusion, 22-krotny zdobywca Nagrody GRAMMY,  twórca legendarnej grupy Return to Forever. Jego dyskografia to ponad 70 albumów nagranych solo oraz z mistrzami takimi jak: Bobby McFerrin, Pat Metheny, Dave Holland, Herbie Hancock.

Podczas majowego koncertu w NOSPR Chick Corea wystąpi w  trio razem z wielką gwiazdą światowego kontrabasu Eddie Gomezem oraz słynnym perkusistą Brianem Blade oraz w towarzystwie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod batutą Alexandra Humali.

 

Bilety w cenach 100, 150, 190, 240 i 280 zł w sprzedaży od 17 lutego br. (od godz. 10:00)

Chick Corea

Artysta cieszący się uznaniem międzynarodowego środowiska muzycznego. Apogeum jego działalności przypada na ostatnie 20 lat. Zasłynął jako muzyk grający na instrumentach klawiszowych, kompozytor, lider wielu zespołów i solista, dysponujący rozległym repertuarem, zróżnicowanym gatunkowo i stylistycznie.

W swoim dorobku posiada szereg prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in. statuetki Grammy, DownBeat Hall of Fame i NEA Jazz Master.

Wśród imponującej liczby płyt zarejestrowanych przez artystę, na uwagę zasługują takie tytuły, jak m.in. Now He Sings, Now He Sobs (z Miroslavem Vitoušem i Royem Haynesem), Paris Concert (jako członek zespołu Circle w składzie: Anthony Braxton, Dave Holland i Barry Altschul), Return to Forever (jako współtwórca grupy Return to Forever w składzie: Joe Farrell, Stanley Clarke, Airto Moreira i Flora Purim), a także Crystal Silence (z Garym Burtonem), My Spanish Heart, Remembering Bud Powell i Further Explorations (z Eddiem Gómezem i Paulem Motianem) oraz The Vigil (z Timem Garlandem).

Współpracował z najwybitniejszymi przedstawicielami muzyki jazzowej, wśród których należy wyróżnić takie nazwiska, jak Lionel Hampton, Herbie Hancock, Stefano Bollani, Béla Fleck czy Bobby McFerrin.

W 2014 r. ukazał się trzypłytowy album Trilogy, uhonorowany dwiema nagrodami Grammy, nagrany wspólnie z kontrabasistą Christianem McBride’em i perkusistą Brianem Blade’em. Nagranie płytowe The Continents: Concerto for Jazz Quintet and Chamber Orchestra, wydane w 2013 r. przez wytwórnię Deutsche Grammophon, potwierdza wybitne zdolności kompozytorskie artysty.

Chick Corea koncertuje na całym świecie, podkreślając, że twórcy, z którymi podejmuje współpracę, są dla niego niewyczerpanym źródłem inspiracji w nieustannym poszerzaniu muzycznych horyzontów.

Eddie Gómez

Światowej sławy kontrabasista, dwukrotny zdobywca nagrody Grammy. Jego imponujący dorobek artystyczny obejmuje m.in. liczne koncerty z najwybitniejszymi przedstawicielami jazzu, takimi jak Miles Davis, Dizzy Gillespie, Bill Evans, Gerry Mulligan, Benny Goodman, Chick Corea. Zasłynął jako wykonawca różnorodnych gatunków i stylów muzycznych, co potwierdza dokonany przez niego szereg nagrań.

Urodził się w 1944 r. w Santurce, niedługo potem przeniósł się z rodziną do Nowego Jorku. Początkowo kształcił się pod kierunkiem Freda Zimmermanna, następnie studiował w Juilliard School.

Wiosną 1966 r. koncertował w słynnym nowojorskim klubie Village Vanguard jako członek Gerry Mulligan Quartet. Punktem zwrotnym w jego karierze było dołączenie do formacji Bill Evans Trio, z którą występował do 1977 r., biorąc udział w licznych tournée po Stanach Zjednoczonych, Europie, Ameryce Południowej i Azji.

Szeroki repertuar artysty obejmuje również muzykę klasyczną. Na swoim koncie ma wspólne koncerty z Kronos Quartet, Tashi Ensemble, Miką Yoshidą i Richardem Stoltzmanem. Wielokrotnie uczestniczył w różnorodnych projektach, podczas których współpracował z przedstawicielami muzyki rozrywkowej, takimi jak Bobby Darin, Tim Hardin, Carly Simon, Art Garfunkel, Mark Knopfler, Michael Franks, Judy Collins i Jennifer Holliday.

Obecnie koncertuje i nagrywa z własnym zespołem, założonym w 1992 r., który współtworzą pianista Stefan Karlsson i perkusista Jimmy Cobb (albumy Live in Japan, Dedication, Uptown Music).

W 2006 r. ukazała się płyta DVD pt. An Evening with Eddie Gómez, zawierająca utwory wykonywane w duecie z pianistą Markiem Kramerem oraz wypowiedzi na temat niuansów i dynamiki improwizacji.

Brian Blade

Wszechstronnie uzdolniony artysta, cieszący się uznaniem w środowisku jazzowym jako perkusista, kompozytor i lider zespołu The Fellowship Band. Zasłynął również jako perkusista współpracujący z artystami tej rangi, co Daniel Lanois, Joni Mitchell, Bob Dylan, Seal, Bill Frisell, Emmylou Harris, Chick Corea.

Urodził się w 1970 r. w Shreveport. Początkowo grał na skrzypcach w szkolnej orkiestrze, następnie podążył w ślady starszego brata, Brady’ego Blade’a Jr., podejmując naukę gry na perkusji. Obaj kształcili się pod kierunkiem Dorseya Summerfielda Jr. i należeli do formacji Polyphonics.

W 1988 r. Brian Blade rozpoczął studia w Nowym Orleanie (Loyola University), gdzie jego artystyczny rozwój wspierało wielu znakomitych, inspirujących muzyków, wśród których można wyróżnić takie nazwiska, jak m.in. Chris Thomas, Peter Martin, Nicholas Payton, Joshua Redman, Gray Mayfield, Marcus Roberts, Ellis Marsalis, Bill Huntington, John Mahoney.

W 1998 r. zainicjował działalność nagraniową z Jonem Cowherdem i zespołem The Fellowship Band (płyty Fellowship, Perceptual, Season of Changes). Od 2000 r., wraz z Waynem Shorterem, Danilo Pérezem i Johnem Patituccim, współtworzy Wayne Shorter Quartet.

Ze szczególnym pietyzmem artysta odnosi się do wydanego w 2009 r. albumu Mama Rosa, który stanowi pieczołowicie dopracowany, poruszający cykl piosenek, głęboko zakorzeniony w bogatym podłożu jego osobistych doświadczeń.

Andrzej Olejniczak

Jeden z najbardziej uznanych polskich saksofonistów jazzowych na arenie międzynarodowej, kompozytor i aranżer, wykładowca. W swoim dorobku ma blisko 70 albumów.

Urodził się w 1954 r. w Zduńskiej Woli, gdzie w wieku 6 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie. Następnie kształcił się w Łodzi.

Zasłynął jako współzałożyciel grupy Sun Ship i członek String Connection. Współpracował z takimi artystami i zespołami, jak m.in. Zbigniew Namysłowski, Andrzej Dąbrowski, Sławomir Kulpowicz, Extra Ball, Swing Session, Novi Singers, Big Band Katowice, Big Band Polskiego Radia pod dyr. Andrzeja Trzaskowskiego. Jako muzyk sesyjny występował z Józefem Skrzekiem i Maanam.

Po wyjeździe do Hiszpanii w 1984 r. podjął współpracę z pianistą Tete Montoliu, z którym koncertował podczas wielu europejskich festiwali. W 1986 r. wystąpił u boku Gerry’ego Mulligana (UnoJazz Festival di Sanremo), a dwa lata później zagrał z formacją Kenny Drew Trio w ramach Festival de Jazz de Lorca-Murcia. Jego trzy autorskie albumy: Catch (1994), Cycle Man (1999) i Live at Altxerri (2004) zdobyły tytuły Płyt Roku.

Brał udział w licznych projektach o zasięgu międzynarodowym. Koncertował z artystami i zespołami tej miary, co m.in. Hiram Bullock, Joe Newman, Horace Parlan, Lou Blackburn, Oliver Jackson, Niels-Henning Ørsted Pedersen, Randy Brecker Group.

Wykonuje również repertuar klasyczny. Uczestniczył w dwóch projektach z Orkiestrą Symfoniczną z Bilbao (1995, 2006); ponadto, z Apertus String Quartet, nagrał płytę Different Choice (2011). W 2013 r. wystąpił z Polską Orkiestrą Radiową pod batutą Krzesimira Dębskiego w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.

Andrzej Olejniczak jest laureatem licznych nagród i wyróżnień uzyskanych podczas prestiżowych konkursów i festiwali o zasięgu międzynarodowym. Od 30 lat mieszka w Hiszpanii, gdzie zajmuje się działalnością nagraniową, koncertową i pedagogiczną.

Jerzy Główczewski

Ukończył Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie obecnie jest wykładowcą w klasie saksofonu. Zasłynął jako laureat I nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach oraz członek zespołu Extra Ball Jarosława Śmietany, z którym odbył szereg tras koncertowych. Będąc współtwórcą Big Bandu Akademii Muzycznej w Katowicach, występował m.in. podczas Berkeley Jazz Festival i Jazz Jamboree.

Od wielu lat jest członkiem zespołu Alex Band pod dyr. Aleksandra Maliszewskiego, z którym dokonał licznych nagrań płytowych i telewizyjnych oraz występował u boku światowej sławy artystów w ramach festiwali w Sopocie (José Feliciano, Shirley Bassey), Opolu, Witebsku i Karlshamn.

Koncertował na całym świecie, w swoim dorobku ma szereg wspólnych projektów z udziałem wybitnych przedstawicieli muzyki jazzowej i rozrywkowej. Współpracował z grupą Ergo Band, której solistką była Grażyna Łobaszewska. Od wielu lat bierze udział w nagraniach muzyki filmowej autorstwa Zbigniewa Preisnera, co zaowocowało wydaniem płyt Preisner’s Music i Requiem for My Friend (Requiem dla mojego przyjaciela), entuzjastycznie przyjętych przez krytykę i sprzedanych w rekordowej liczbie egzemplarzy.

W 2009 r., podczas 3. Festiwalu Prawykonań Polska Muzyka Najnowsza w Katowicach, zaprezentował wraz z NOSPR Narracje na saksofon i orkiestrę K. Herdzina.

Od wielu lat jest członkiem Big Bandu Zbigniewa Czwojdy, towarzyszącego znanym artystom podczas festiwalu Jazz nad Odrą (m.in. Urszula Dudziak, Bill Prince, Freddy Cole). Ponadto od 13 lat współtworzy grupę The Globetrotters, z którą dokonał nagrań czterech albumów: The Globetrotters, Fairy Tales of the Trees, Both Sides i Stop Don’t Talk.

Grzegorz Nagórski

Puzonista, eufonista, kompozytor. Absolwent Uniwersytetu Miami w Stanach Zjednoczonych oraz Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie uzyskał stopień doktora habilitowanego.

Debiutował podczas Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu w 1982 r. z zespołem Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego w projekcie Play Monk. Koncertował z takimi artystami, jak m.in. Ira Sullivan, Ray Charles, Joe Henderson, Jimmy Heath, Michael Brecker, Maria Schneider, Phil Woods, Arturo Sandoval czy Red Rodney.

W latach 1995–1996 był członkiem formacji Charlie Persip Super Big Band, z którą współpracował w czasie pobytu w Nowym Jorku. Po powrocie do Polski w 1996 r. kontynuował działalność artystyczną, występując z czołowymi przedstawicielami jazzu, wśród których można wyróżnić takie nazwiska, jak m.in. Billy Harper, Piotr Wojtasik, Adam Pierończyk, Billy Cobham, Kirk Lightsey, Zbigniew Namysłowski, Joris Teepe, Henryk Miśkiewicz, Maciej Sikała, Kuba Stankiewicz, Robert Majewski, Piotr Wyleżoł.

Wziął udział w nagraniu ponad 40 albumów. W 2000 r., jako członek Jazz Big Band Graz, podjął współpracę z Bobem Brookmeyerem. Z tego okresu pochodzi płyta Jazz Big Band Graz Plays the Music of Bob Brookmeyer.

W 2007 r. założył własny kwartet, który współtworzyli: pianista Paweł Tomaszewski, kontrabasista Andrzej Święs i perkusista Łukasz Żyta. Rok później ukazał się album zespołu pt. Dedication, uhonorowany Fryderykiem 2009 w kategorii „Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku”. W 2011 r. została wydana druga płyta – Over and Over, która była nominowana do nagrody Fryderyk 2012 w trzech kategoriach. Wszystkie utwory wypełniające albumy kwartetu stanowią kompozycje Grzegorza Nagórskiego.

Nieprzerwanie od 1996 r. do chwili obecnej, artysta otrzymuje tytuł najlepszego polskiego puzonisty jazzowego w ankiecie Jazz Top magazynu Jazz Forum.

Dyrygent

Wykonawcy

NOSPR, Andrzej Olejniczak – saksofon sopranowy Jerzy Główczewski – flet/saksofon sopranowy Grzegorz Nagórski – puzon
Chick Corea Trio
Chick Corea fortepian
Eddie Gomez kontrabas
Brian Blade perkusja