Orkiestra Muzyki Nowej / W oczekiwaniu na Boże Narodzenie

Sala kameralna
niedziela
18 grudnia 2016 | godz. 18:00
Orkiestra Muzyki Nowej / W oczekiwaniu na Boże Narodzenie

Program

Gija Kanczeli  –  Midday Prayers (Tagesgebete) z Life Without Christmas    

Johann Sebastian Bach – Vom Himmel hoch, da komm’ ich her BWV 769a (oprac. Szymon Bywalec)

Adam BałdychAntiphona – 5 psalmów syryjskich na głos, skrzypce i orkiestrę kameralną (prawykonanie)

 

Ostatnie w tym roku spotkanie z Orkiestrą Muzyki Nowej wpisuje się w swym repertuarze w przedświąteczny czas oczekiwania na Narodzenie Dzieciątka Jezus. Zróżnicowany program koncertu sięga w tak odmienne stylistycznie obszary jak muzyka Johanna Sebastiana Bacha (opracowanie chorału Vom Himmel hoch, da komm’ich Her), czy prawykonanie kompozycji znakomitego jazzowego skrzypka Adama Bałdycha.

Adam Bałdych jest laureatem praktycznie wszystkich najważniejszych konkursów jazzowych w Polsce. W recenzji zamieszczonej we Frankfurter Allgemeine Zeitung, niemiecki krytyk Ulrich Olshausen pisał: „Bez wątpienia Adam jest najbardziej rozwiniętym technicznie skrzypkiem żyjącym w naszych czasach. Możemy spodziewać się po nim wszystkiego”. Prawykonana tego wieczoru Antiphona. 5 psalmów syryjskich na głos, skrzypce i orkiestrę kameralną łączy w sobie elementy jazzu i wpływy orientalne, muzykę improwizowaną z klasycznym zespołem kameralnym.

Zamykające koncert Midday Prayers gruzińskiego kompozytora Giji Kanczelego należą do większego cyklu zatytułowanego Życie bez Bożego Narodzenia. W swej narracji poważne, a w barwie ciemne, przywołują smutną refleksję, że były i nadal są kraje, w których z powodów wojen, totalitaryzmów i ustrojów politycznych – jawne przeżywanie radości z nadejścia Bożego Dzieciątka jest niemożliwe.

[Magdalena Stochniol]

 

 

                                              

 

Dyrygent

Wykonawcy

Orkiestra Muzyki Nowej, Soliści chóru Cantus Floridus: Natalia Łukaszewicz-Charabin (sopran), Karol Bulanda (alt), Dawid Bonk (tenor), Grzegorz Groborz (bas)
Bazyli Bilczyński sopran chłopięcy

Ceny biletów

10 zł