Orkiestra Muzyki Nowej / W hołdzie Andrzejowi Krzanowskiemu

Sala kameralna
niedziela
9 października 2016 | godz. 18:00
Orkiestra Muzyki Nowej / W hołdzie Andrzejowi Krzanowskiemu

Program

Marcin Bortnowski – Oczekiwanie na wiolonczelę i orkiestrę kameralną

Andrzej Krzanowski

Audycja III na sopran, głos recytujący, zespół instrumentalny i 5 rzutników

Audycja IV na głos recytujący, syrenę, talerze, akordeon i taśmę

 

Przedwcześnie zmarły, znakomity kompozytor Andrzej Krzanowski (1951-1990), reprezentujący tzw. „pokolenie stalowowolskie” na kartach polskiej muzyki XX wieku zapisał się jako postać niezwykła: wybitny instrumentalista - wirtuoz akordeonu oraz  niespotykanie oryginalny kompozytor. Krzanowski w swojej twórczości zabiegał o to, by w muzyce, po okresie modernistycznych poszukiwań, powtórnie wartością stały się piękne brzmienia, a dzieło muzyczne oddziaływało przede wszystkim na emocje.

Podczas pierwszego w tym sezonie  koncertu Orkiestry Muzyki Nowej zaprezentowane zostaną dwie kompozycje Krzanowskiego pochodzące z cyklu Audycji – utworów, których forma znajduje się na styku teatru i słuchowiska muzycznego. Uwagę zwraca już sama obsada wykonawcza dzieł: Audycja III (1974) przeznaczona jest na aktora, sopran, dwa akordeony, saksofon barytonowy, trąbkę, gitarę elektryczną, perkusję, taśmę i rzutniki, natomiast Audycja IV (1975) na głos recytujący, syrenę, talerze, akordeon i dwie taśmy. Potencjał brzmieniowy wynikający z tak nietypowych zestawień instrumentalnych jest nie do przecenienia, a nadto warto dodać, iż utwory te stały się dla Krzanowskiego polem niezwykłych eksperymentów dotyczących czasu, rytmiki i formy.

Obok dzieł Krzanowskiego, mocnym akcentem koncertu będzie również prawykonanie nowej kompozycji Marcina Bortnowskiego (ur. 1972), w której partię solową wykona znakomity polski wiolonczelista – Andrzej Bauer.
[Magdalena Stochniol]

Dyrygent

Wykonawcy

Orkiestra Muzyki Nowej
Andrzej Bauer wiolonczela
Mirosław Neinert recytator

Ceny biletów

10 zł