Kwartet Śląski / To co najlepsze. Polska i Świat / XXIV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej Kwartet Śląski i jego goście – Żywioły - Ziemia

Sala kameralna
sobota
26 listopada 2016 | godz. 19:30
Kwartet Śląski / To co najlepsze. Polska i Świat / XXIV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej Kwartet Śląski i jego goście – Żywioły - Ziemia

Program

Aleksander Lasoń – V Kwartet smyczkowy "7,5"

Adrian Robak – prawykonanie utworu dedykowanego prof. Aleksandrowi Lasoniowi z okazji 65 urodzin

Darius Milhaud – Kwintet fortepianowy La création du monde op. 81b

Katalog dzieł Aleksandra Lasonia (ur. 1951) zawiera osiem kwartetów smyczkowych. V Kwartet (2003-2004), napisany z okazji 750-lecia lokacji Bytomia (dlatego „Siedem i pół kwartetu”), dedykowany jest związanym z tym miastem przyjaciołom kompozytora. Ten najdłuższy z kwartetów Lasonia trwa ponad trzy kwadranse. Zasadą konstrukcyjną jest w nim równowaga przeciwieństw, którą Andrzej Chłopecki nazwał „dialektyką kontemplacji i wigoru”. Elementami tej układanki są cechy wyróżniające styl Lasonia: melizmatyczność, glissando lento, rytmiczna żywiołowość. Wiodą one ku części szóstej, dedykowanej… Aniołom, w której kwartet osiąga szczyt i spełnienie.

Adrian Robak (ur. 1979, notabene także w Bytomiu), w roku 2008 ukończył z wyróżnieniem studia kompozytorskie w katowickiej Akademii Muzycznej, w klasie prof. Aleksandra Lasonia (później – doktoranckie, u prof. Eugeniusza Knapika).

Balet Stworzenie świata (1923) powstał na fali zainteresowania jazzem, która po pierwszej wojnie osiąga apogeum, zwłaszcza w Paryżu. Darius Milhaud (1892-1974) – w przeciwieństwie do Igora Strawińskiego, który też do jazzu nawiązywał – miał okazję słuchać „czarnej” muzyki na żywo, bawiąc w Nowym Jorku, gdzie odwiedzał taneczne lokale Harlemu. W swym epokowym dziele nawiązał do afrykańskich mitów kosmogonicznych. Wersja na kwintet fortepianowy wyszła spod ręki kompozytora.  
[Marcin Trzęsiok]

 

Współorganizatorem koncertu jest Fundacja „Młoda Muzyka Śląska”

 

Wykonawcy

Kwartet Śląski
Marcin Trzęsiok prowadzenie cyklu

Ceny biletów

15 zł