Camerata Silesia / Messages Quartet

Sala kameralna
sobota
27 maja 2017 | godz. 19:30
Camerata Silesia / Messages Quartet

Program

Andrzej Panufnik

Song to the Virgin Mary

Kwartet smyczkowy nr 2 Messages

Tarik O’Regan - The Ecstasies Above

Eric WhitacreFive Hebrew Love Songs

Jednym ze źródeł twórczości Andrzeja Panufnika (1914-81), polskiego kompozytora, który dużą część swojego życia spędził na emigracji w Anglii, są wspomnienia z czasów jego dzieciństwa spędzonego w Polsce. Song to the Virgin Mary (1964, 1967) napisana do tekstu anonimowego średniowiecznego polskiego poety, ma zgodnie z intencją kompozytora ewokować adorację, ciepło i czystą wiarę polskich chłopów i ich oddanie dla Maryi. Utwór zachwyca pięknym brzmieniem melodii, w których pobrzmiewa echo chorału gregoriańskiego i polskich pieśni ludowych.

Kwartet smyczkowy nr 2 Messages (1980) w odmienny sposób nawiązuje do dziecięcych wspomnień Panufnika. Kiedy był małym chłopcem lubił przykładać ucho do drewnianych słupów telegraficznych i nasłuchiwać dźwięków wydawanych przez druty wibrujące na wietrze. Po blisko sześćdziesięciu latach zdecydował się przelać swoje wspomnienia na papier i tak powstał bardzo emocjonalny, jednoczęściowy kwartet, w których idea telegraficznych wiadomości (messages) stała się podstawą struktury kompozycji.

Tajemnicza i mroczna proza Edgara Allana Poe (1810-1849) fascynowała wielu kompozytorów (Debussy, Crumb, Bernstein, Rautavaara). Brytyjski twórca Tarik O`Regan (ur. 1978) wybrał z twórczości Poe`go poemat opisujący koranicznego anioła Israfela. Tak narodził się utwór The Ectasies Above (2006) będący wariacją pomiędzy trzema grupami chóru, ośmioma solistami oraz kwartetem smyczkowym. Kompozycja jest hołdem złożonym muzyce – aniołowi, który łączy wspólnie wszystkie religie ponad podziałami i nienawiścią.

Popularna twórczość chóralna Erica Whitacre`a (ur. 1970) jest międzynarodowym fenomenem, a sam kompozytor stał się gwiazdą, dzięki projektowi wirtualnego chóru łączącego śpiew ludzi na całym świecie za pośrednictwem internetu. Jego pięć nastrojowych pieśni hebrajskich do słów Hily Plitmann na chór z akompaniamentem kwartetu smyczkowego wprowadzi słuchaczy w klimat majowego czasu miłości i ekstatycznych tańców weselnych. [Wojciech Stępień]

 

Dyrygent

Wykonawcy

Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia, soliści Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia

Ceny biletów

15 zł