Camerata Silesia / Paco Peña / Międzynarodowy Dzień Ziemi

Sala koncertowa
sobota
22 kwietnia 2017 | godz. 19:30
Camerata Silesia / Paco Peña / Międzynarodowy Dzień Ziemi

Program

Paco PeñaRequiem for the Earth

 

 

Paco Peña skomponował Requiem na zamówienie organizatorów festiwalu w Salisbury w roku 2004. Utwór w poruszający sposób opowiada o ulotności naszego doczesnego życia: w swoim czasie wszyscy odejdziemy, trwając jednak w przekonaniu, iż nowe pokolenie przejmie od nas pałeczkę, a życie będzie toczyło się jak dotąd, niezmiennie i bez końca. Utrzymane w stylu flamenco dzieło i jego części – Dies Irae, Libera Me i Agnus Dei – wykraczają poza tradycyjną liturgię katolicką, bo choć msza żałobna jest wyrazem wiary w życie wieczne – nadziei, że w dniu Sądu Ostatecznego okazujące skruchę dusze znajdą miejsce w niebie – Requiem Paco Peñi to lament nad losem naszej planety.

Czy flamenco jest odpowiednim środkiem wyrazu dla Requiem dla Ziemi? Ricardo Molina, urodzony w Kordobie poeta, pisze, że flamenco wyrasta z andaluzyjskiej ziemi jak drzewo, i jak drzewo czerpie życiodajne soki z jej historii. Głos śpiewaka snuje przejmującą opowieść o najważniejszych w życiu sprawach. Podczas gdy inne formy taneczne, w tym balet klasyczny, mogą wynieść nas w przestworza, unieść pod niebiosa, flamenco trzyma się ziemi, z niej powstaje i ją jako miejsce naszych narodzin opiewa. Słychać w nim namiętność, rozpacz i radość, nie ma duchowości ani wzniosłości. Jest w nim codzienność, trud przetrwania w okrutnym świecie. Mówi o tym, co nas otacza, prostym, mocnym językiem, porywami gwałtownych emocji.

W Mszy Flamenco (1988) przejmujący lament śpiewaka ściera się z bardziej krągłą, mniej synkopowaną partią chóru. Rodzące się w ten sposób napięcie dodaje autentyczności zarówno flamenco, jak i liturgicznej stronie dzieła. Requiem dla Ziemi jest niemniej dramatyczne, niosąc przy tym potężne przesłanie – nie tylko dla chrześcijanina, lecz dla każdego, komu na sercu leży los Ziemi. Mówi w nim o zbiorowej odpowiedzialności za zniszczenie podstawowej tkanki życia w takim stopniu, iż nasze własne czyny mogą przynieść zgubę nam samym i innym formom życia. Requiem wyraża więc głęboką troskę o ludzkość. Jednocześnie jednak zachęca, by z pewną nadzieją spojrzeć w przyszłość, jego najważniejszym przesłaniem jest bowiem pewność, że aby ocalić naszą planetę, musimy działać natychmiast.
www.pacopena.com

 

Dyrygent

Wykonawcy

Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia, Flamenco Dance Company
Paco Peña gitara

Ceny biletów

20 zł 40 zł 60 zł 80 zł