AUKSO / Bester Quartet

Sala koncertowa
sobota
3 czerwca 2017 | godz. 19:30
AUKSO / Bester Quartet

Program

w programie muzyka klasyczna, klezmerska i jazzowa

Bester Quartet to następca The Cracow Klezmer Band i podobnie jak ta niegdysiejsza formacja działa z inicjatywy i pod artystycznym kierownictwem krakowskiego kompozytora i akordeonisty Jarosława Bestera. Pozostali członkowie zespołu są także wybitnymi, klasycznie wykształconymi instrumentalistami. Styl gry Bester Quartet łączy w sobie elementy różnej proweniencji – klasycznej i awangardowej kameralistyki, jazzu, tradycji klezmerskiej i nurtu etno, a repertuar to przede wszystkim kompozycje własne muzyków lub specjalnie dla takiej obsady opracowane, ze znacznym udziałem improwizacji. Wyczuwalny jest w nich genetyczny związek z hebrajską religijnością, co niewątpliwie pogłębia ich duchową treść.

Bezkompromisowe podejście do stylistyki (New Jewish Renaissance) i nieprzeciętny poziom gry obydwu grup Bestera zdobywa nieustannie uznanie krytyków muzycznych i publiczności, zarówno w kraju, jak i za granicą. Bester współpracował dotychczas z wieloma znakomitymi artystami. Szczególnie nobilitujące były dla jego zespołu nagrania dla firmy fonograficznej Tzadik założonej przez Johna Zorna (od 2000 roku 8 CD), a także wspólne przedsięwzięcia z Tomaszem Stańką, Grażyną Auguścik, Johnem McLeaem, Jorgosem Skoliasem, Frankiem Londonem, Donaldem Byronem czy Ireneuszem Sochą.

Współpraca z AUKSO to nowy rozdział w karierze Bester Quartet – ich stare i nowe kompozycje znajdą godną siebie oprawę orkiestrową autorstwa szefa zespołu.

 

Dyrygent

Wykonawcy

AUKSO, Bester Quartet: Jarosław Bester (akordeon), Dawid Lubowicz (skrzypce), Oleg Dyyak (klarnet, akordeon, perkusja), Maciej Adamczak (kontrabas)

Ceny biletów

20 zł 30 zł 40 zł 50 zł

Seria

Seria koncertów AUKSO AUKSO