AUKSO / Mariusz Patyra

Sala koncertowa
sobota
10 grudnia 2016 | godz. 19:30
AUKSO / Mariusz Patyra

Program

Niccolò Paganini - Kaprys op. 1 nr 24
Zoltan Kodaly - Dances from Kalo
Niccolò Paganini - Cantabile
Josef Suk - Pieśń miłosna op. 7
Grigoras Dinicu / Jascha Heifetz - Hora-Staccato
Fritz Kreisler - Kaprys wiedeński op. 2
Antonio Vivaldi - Sinfonia G-dur RV 149
Niccolò Paganini I palpiti op. 13
Fryderyk Chopin / Natan Milstein - Nokturn cis-moll, op. posth.
Antonio BazziniRondo karzełków
Manuel Ponce / Jascha Heifetz - Estrellita

(opr. partii orkiestrowych Krzysztof  Herdzin)

W 2016 roku mija 15 lat odkąd Mariusz Patyra, pierwszy i jedyny, jak na dotychczas, Polak wygrał słynny konkurs Premio Paganini w Genui. Sukces ten stał się dla niego przepustką do międzynarodowej kariery. Nieczęsto jednak można było w minionym okresie posłuchać gry tego artysty w Polsce. Patyra od kilkunastu lat mieszka w Niemczech – w Hanowerze (gdzie kończył studia w klasie prof. Krzysztofa Węgrzyna; kształcił się później także pod kierunkiem Salvatora Accardo w Cremonie). W ostatnim czasie jego kontakty z polskimi instytucjami muzycznymi ożywiły się dzięki współpracy artysty z Krzysztofem Herdzinem w ramach projektu obejmującego serię słynnych miniatur skrzypcowych w opracowaniu na skrzypce solo z orkiestrą smyczkową.  

Patyra występował w wielu krajach Europy, w Japonii, USA i Meksyku, z takimi orkiestrami jak: Tokio Royal Chamber Orchestra, Orchestra Fondazione Arturo Toscanini, Orchestra di Roma, Orchestra Filarmonica Marchigiana, NOSPR, Amadeus,  AUKSO, Leopoldinum, Filharmonia Narodowa  i  Sinfonia Varsovia.

Jako triumfator konkursu im. Paganiniego dostąpił zaszczytu zagrania na Il Cannone (Armata) – skrzypcach skonstruowanych przez Guarneriego del Gesu (1742), na których grał sam Paganini, co oznacza, że zaliczany jest do najwybitniejszych wirtuozów tego instrumentu na świecie. Stał się także szczęśliwym posiadaczem repliki wspomnianej "Armaty", zbudowanej przez nieżyjącego już Johna B. Erwina z Dallas.  Na co dzień gra jednak na kopii modelu Guarneri del Gesu z 1733, stworzonej w 2003 r. przez Christiana Erichsona. 

Dyrygent

Wykonawcy

AUKSO

Ceny biletów

25 zł 35 zł 50 zł 60 zł

Seria

Seria koncertów AUKSO AUKSO