AUKSO / Marcin Zdunik

Sala koncertowa
sobota
12 listopada 2016 | godz. 19:30
AUKSO / Marcin Zdunik

Program

Ludwig van Beethoven – Uwertura Egmont op. 84.

Joseph Haydn

II Koncert wiolonczelowy C-dur Hob. VIIb:1

I Koncert wiolonczelowy D-dur Hob. VIIb:2  

Ludwig van Beethoven – I Symfonia C-dur 

Wydarzeniem wieczoru będzie udział jednego solisty w dwóch pełnowymiarowych koncertach. Marcin Zdunik, jeden z najbardziej utalentowanych polskich wiolonczelistów młodego pokolenia, laureat m.in. Grand Prix na konkursie im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, na swojej debiutanckiej płycie nagrodzonej Fryderykiem 2010 zamieścił interpretacje dwóch koncertów Josepha Haydna – C-dur i D-dur, z orkiestrą Wratislavia pod dyrekcją Jana Staniendy. Tym razem wykona je „na żywo” z towarzyszeniem orkiestry AUKSO i muzykami NOSPR pod dyrekcją Marka Mosia.

Obydwa dzieła to najbardziej dzisiaj znane spośród pięciu zachowanych utworów Haydna z tego gatunku. Powstały w czasie pobytu kompozytora na dworze księcia Esterhazego, ale daty ich powstania dzieli 20 lat. Tzw. "wielki” Koncert D-dur (1785) dopiero 50 lat temu został uznany za autentyczną kompozycję twórcy Symfonii londyńskich. Wcześniej sądzono, że skomponował go Anton Kraft, pierwszy wykonawca dzieła, który niewątpliwie dodał do utworu Haydna swoją kadencję. Większość współczesnych wiolonczelistów traktuje Koncert D-dur jako pozycję bez mała obowiązkową. Jego wykonanie wymaga klasycznej równowagi i pięknego dźwięku,  ale jednocześnie  lekkości  i finezji. Koncert wiolonczelowy C-dur (1765), napisany dla ówczesnego wirtuoza Josepha Weigla, daje solistom więcej okazji do efektownego popisu. Utwór ten przez długi czas uchodził za zaginiony; partytura koncertu odnaleziona została w Pradze w 1961 roku, a jego entuzjastą i popularyzatorem był przez wiele lat Mścisław Rostropowicz.

Orkiestra dopełni program koncertu dwiema kompozycjami Ludwiga van Beethovena – dramatyczną uwerturą Egmont oraz Symfonią C-dur, która rozpoczęła ciąg arcydzieł trzeciego z klasyków wiedeńskich w tym gatunku

Dyrygent

Wykonawcy

AUKSO, kameraliści NOSPR
Marcin Zdunik wiolonczela

Ceny biletów

15 zł 25 zł 30 zł 40 zł

Seria

Seria koncertów AUKSO AUKSO