NOSPR / Gabriel Chmura / Jubileusz 70-lecia UNICEF

Sala koncertowa
sobota
19 listopada 2016 | godz. 19:30
NOSPR / Gabriel Chmura / Jubileusz 70-lecia UNICEF

Program

Paweł Moszumański - piosenki na chór chłopięcy i fortepian

Mur

Kwiatki

Rzeka

A po czemu?

Dorośli

Bob Chilcott – piosenki na chór chłopięcy i fortepian

Can You Hear Me?

Like a Rainbow

All Things Pass

***

Eugeniusz KnapikCanticum puerorum na sopran, baryton, chór i orkiestrę (prawykonanie)

 

Przed koncertem, o godz. 18.45 Towarzystwo Przyjaciół NOSPR zaprasza do sali kameralnej na spotkanie z Marcinem Trzęsiokiem, który omówi wykonywane tego wieczoru utwory.

Począwszy od końca lat 80. swe twórcze siły koncentruje Eugeniusz Knapik (ur. 1951) niemal bez wyjątku na dziełach wielkiego formatu. Do libretta Jana Fabre’a skomponował monumentalną trylogię operową The Minds of Helena Troubleyn, do słów e.e. cummingsa powstał cykl pieśni Up into the Silence. W roku 2014 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej miała miejsce premiera opery Moby Dick do libretta Krzysztofa Koehlera, na podstawie powieści Hermanna Melville’a.

W oratorium Canticum puerorum Knapik ponownie współpracuje z Koehlerem, który ułożył wiersze specjalnie na potrzeby tej kompozycji. Zaczynem Pieśni dziecięcej stały się wojenne losy rodziny Nowaków, wywiezionej w głąb Związku Sowieckiego. Z dziewięciorga rodzeństwa ocalało troje. Jedno z nich jest autorem pamiętnika, w którym opisane zostały te tragiczne wydarzenia. Knapik i Koehler nadają im wymiar uniwersalny. Oratorium poświęcone jest dzieciom całego świata, uwikłanym w wojny ludzi dorosłych, czasem nawet w charakterze żołnierzy… W muzyce Knapika, niewolnej od akcentów posępnych a nawet tragicznych, ostatecznie zawsze zwycięża ekspresja ciepła i ton konsolacyjny. Czy tak będzie też w przypadku Canticum puerorum? [Marcin Trzęsiok]    

 

 

Dyrygent

Wykonawcy

NOSPR, Chór Filharmonii Krakowskiej, Chór Chłopięcy Filharmonii Krakowskiej
Lidia Matynian dyrygent chóru chłopięcego

Ceny biletów

15 zł 20 zł 25 zł 35 zł

Abonament