LOTOS Jazz Festival 18. Zadymka Jazzowa / The Movie Music of Spike Lee & Terence Blanchard

Sala koncertowa
niedziela
6 marca 2016 | godz. 20:00
LOTOS Jazz Festival 18. Zadymka Jazzowa / The Movie Music of Spike Lee & Terence Blanchard

Program

Gospodarzem Gali LOTOS Jazz Festiwal 18. Bielskiej Zadymki Jazzowej będzie w tym roku laureat 5 Nagród Grammy, trębacz jazzowy i kompozytor - Terence Blanchard.

Spike Lee, po współpracy z Blanchardem przy filmie „Mo’ Better Blues” uznał, że chce by odtąd wszystkie jego filmy ilustrowała muzyka Blancharda.
Tak trębacz znalazł się w ekipie twórców niezwykle ważnego dla popkulturowej świadomości rasowej Amerykanów biograficznego obrazu „Malcolm X”, skomponował muzykę do takich obrazów jak „25. godzina”, czy „Plan doskonały”. To właśnie muzyka filmowa będzie motywem przewodnim koncertu Blancharda. Artysta był już gościem Zadymki w 2006 roku, ale tym razem zaprezentuje po raz pierwszy w Polsce, unikalne, wielkie, multimedialne widowisko zatytułowane: The Movie Music of Spike Lee & Terence Blanchard, które począwszy od 2003 roku miało siedemnaście wykonań w największych salach koncertowych świata (począwszy od Barbican w Londynie i Carnegie Hall w Nowym Jorku). Jego osiemnaste wykonanie nastąpi (po raz pierwszy w Polsce!) podczas osiemnastej edycji Zadymki w Sali Koncertowej NOSPR w Katowicach. Kwintetowi Terence’a Blancharda towarzyszyć będzie Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, pod dyrekcją Alexandra Humali a jako solistki wystąpią: Dee Dee Bridgewater, jej córka China Moses i Becca Stevens

 

TRANSMISJA Z KONCERTU

 

Dyrygent

Wykonawcy

NOSPR, Terence Blanchard Quintet
Khari Allen Lee saksofon
Fabian Almazan fortepian
Tabari Lake kontrabas
Justin Faulkner perkusja
Becca Stevens wokal