Muzyka dawna / Capella Cracoviensis

Sala koncertowa
piątek
6 listopada 2015 | godz. 19:30
Muzyka dawna / Capella Cracoviensis

Program

Georg Friedrich HändelIzrael w Egipcie (wersja dwuczęściowa)

Izrael w Egipcie jest obok Mesjasza najbardziej znanym, ale i nietypowym angielskim oratorium Georga Friedricha Händla (1685-1759). Gdy w 1784 roku, w rocznicę jego urodzin, zainaugurowano w Anglii doroczną narodową tradycję koncertów upamiętniających jego dorobek, sięgano głównie po te dwa oratoria. Apogeum tych obchodów było wykonanie obu utworów przez ponad 3000 wykonawców w Crystal Palace w 1859 roku. W przeciwieństwie do niemal 20 innych Händlowskich dzieł, tego typu oratoria nie opierają się  na dramatyzowanym tekście naśladującym operowe libretto, lecz w całości czerpią jedynie z tekstów biblijnych, w przypadku Izraela w Egipcie pochodzących z Księgi Wyjścia oraz Księgi Psalmów. 
Swą prapremierę oratorium miało 4 kwietnia 1739 roku w londyńskim King’s Theatre. Choć współczesny Händlowi kompozytor William Hayes zauważył, że „w tym wysublimowanym dziele użyto największych mocy, do jakich zdolna jest natura ludzka”, londyńska publiczność z początku przyjęła je nieprzychylnie, skłaniając Händla do wprowadzenia wielu przeróbek przed jego następnymi wykonaniami w 1740, 1756, 1757 i 1758 roku. W ich wyniku z pierwotnie trzyczęściowego oratorium Izrael w Egipcie stał się kompozycją dwuczęściową i dopiero w XX wieku powrócono do jego oryginalnej wersji. 
Oratorium rozpoczyna się sceną opłakiwania śmierci Józefa (cz. I), po czym oddane są wydarzenia (plagi egipskie, przejście przez Morze Czerwone) związane z wyjściem Izraelitów z Egiptu (cz. II) oraz ich radość po uwolnieniu (cz. III). Jak w żadnym innym swoim oratorium, Händel głównym wyrazicielem biblijnych tekstów uczynił tu chóry. Absolutna dominacja chórów kosztem partii solowych i instrumentalnych, mimo mistrzowskiego ich wykorzystania, była próbą trudną nie tylko dla pierwszych odbiorców tego monumentalnego dzieła.

 

Dyrygent

Wykonawcy

Jolanta Kowalska - Pawlikowska sopran
Michalina Bienkiewicz sopran
Magdalena Łukawska sopran
Łukasz Dulewicz alt
James Geer tenor
Jacek Ozimkowski bas
Sebastian Szumski bas

Ceny biletów

40 zł 45 zł 50 zł 60 zł

Seria

Seria koncertów Muzyka dawna