Orkiestra Muzyki Nowej

Sala kameralna
niedziela
31 stycznia 2016 | godz. 18:00
Orkiestra Muzyki Nowej

Program

Fausto Romitelli - An Index of Metals. Video - opera na sopran i zespół instrumentalny (oprac. warstwy video Paulo Pachini) 

Fausto Romitelli (1963-2004), przedwcześnie zmarły, znakomity włoski kompozytor, wykształcenie zdobył najpierw w Konserwatorium w Mediolanie, a następnie w studiu IRCAM w Paryżu, gdzie pracował pod okiem najważniejszych przedstawicieli muzycznego spektralizmu: Gerarda Griseya i Huguesa Duforta. Opera An Index of Metal, skomponowana została zaledwie rok przed śmiercią kompozytora i ściągnęła na siebie międzynarodową uwagę, zarówno krytyki muzycznej, jak i publiczności. 
Video opera An Index of Metals przeznaczona jest na sopran solo i zespół instrumentalny, którym towarzyszy warstwa video autorstwa Paolo Pachiniego. Bazę tekstową utworu stanowi poemat jugosłowiańskiej pisarki Kenki Lékovich. Zgodnie z wizją kompozytora utwór ten miał być rodzajem obrzędu - całkowitego zanurzenia się i zjednoczenia światła i dźwięku. Koncepcja ta nawiązuje do idei syntezy sztuk, bowiem to co wizualne i słyszalne składa się na pełne i doskonałe uczestnictwo w operze. 
Muzyka jest pełna nietradycyjnych, zaskakujących i porywających rozwiązań, a całość jest niezwykle przejmującym widowiskiem, w wyjątkowy sposób realizującym ideał zjednoczenia sztuk. [Magdalena Stochniol]

 

Dyrygent

Wykonawcy

Orkiestra Muzyki Nowej

Ceny biletów

10 zł