AUKSO / Marcin Wyrostek

Sala koncertowa
sobota
25 czerwca 2016 | godz. 19:30
AUKSO / Marcin Wyrostek

Program

Wolfgang Amadeus Mozart Divertimento F-dur KV 138
Richard GallianoOpale Concerto na akordeon i orkiestrę smyczkową
Mikołaj GóreckiDivertimento
Wiaczesław SiemionowSuita bułgarska

 

O talencie Marcina Wyrostka, triumfatora drugiej edycji telewizyjnego programu Mam talent, napisano już wiele entuzjastycznych słów. Z reguły można go usłyszeć z towarzyszeniem zespołu Coloriage (muzyka typu etno-folk) czy Tango Corazon Quintet (tango argentyńskie). Tym razem artysta ten wystąpi w roli solisty w repertuarze skomponowanym przez światowej klasy akordeonistów, w utworach dających okazję do zademonstrowania wirtuozerii w grze na bajanie (rosyjska odmiana akordeonu) na najwyższym poziomie.

Richard Galliano (*1950) francuski kompozytor i akordeonista, twórca takich utworów jak: La Valse a Margaux, Tango pour Claude, czy właśnie żywiołowe Opale Concerto. Od wielu lat zaangażowany w popularyzację dorobku Astora Piazzolli. Jedyny akordeonista, który nagrywa dla firmy fonograficznej Deutsche Gramophon. Działa zarówno w obrębie muzyki klasycznej, jak jazzowej. Zdobywca licznych nagród za zasługi dla rozwoju jazzu i pedagogiki akordeonowej.

Wiaczesław Siemionow (*1949) prowadzi katedrę bajanu i akordeonu w Akademii Muzycznej im. Gniesinych w Moskwie. Brawurową Suitę bułgarską – opracowanie autentycznej muzyki ludowe,j oddające niepowtarzalny klimat muzyki bałkańskiej – napisał w latach siedemdziesiątych XX wieku podczas pobytu na konkursie akordeonowym i festiwalu młodzieży i studentów w Sofii.

Program z akordeonem w roli głównej orkiestra AUKSO uzupełni dwoma divertimentami - klasycznym W.A. Mozarta oraz skomponowanym w 2011 roku przez Mikołaja Góreckiego. Kompozytor ten (*1971), wykształcony w Polsce, mieszka obecnie i pracuje w USA. Jego utwory są wykonywane były  m.in. w Lincoln Center, A. Fisher Hall w Nowym Jorku, Montrealu, Edmonton, w De Ijsbreker Center w Amsterdamie, podczas ISCM Światowych Dni Muzyki w Słowenii, Festiwalu Prawykonań w Katowicach i festiwalu Musica Polonica Nova we Wrocławiu.

 

 

Dyrygent

Wykonawcy

AUKSO

Ceny biletów

30 zł 35 zł 40 zł 50 zł

Seria

Seria koncertów AUKSO AUKSO