AUKSO / Pasja wg św. Marka

Sala koncertowa
piątek
25 marca 2016 | godz. 19:30
AUKSO / Pasja wg św. Marka

Program

Paweł Mykietyn - Pasja wg św. Marka 

Pasję jako gatunek sztuki muzycznej najczęściej kojarzymy z okresem baroku, a zwłaszcza z postacią Johanna Sebastiana Bacha, po którym pozostały dwa jej kompletne opracowania – oparte na Ewangeliach wg św. Mateusza oraz wg św. Jana.

W XX wieku sensacją stała się Pasja wg św. Łukasza Krzysztofa Pendereckiego, a później kolejne próby znalezienia dla niej nowych środków wyrazu – np. przez Arvo Pärta (1982), który nawiązał do klimatu średniowiecznej medytacji lub twórców wielokulturowego i ekumenicznego projektu zrealizowanego z inspiracji Akademii Bachowskiej w Stuttgarcie w 250. rocznicę urodzin lipskiego kantora (2000) przez Sofię Gubajdulinę, Osvalda Golijowa, Wolfganga Rihma i Tan’a Dun.

Dzieło Pawła Mykietyna stanowi propozycję stylistyczną i ekspresyjną całkowicie odrębną, chociaż także sięga do tekstu biblijnego z opisem ostatnich godzin życia Chrystusa – do Ewangelii wg św. Marka (a ponadto do proroctw z Księgi Izajasza). Tematem dzieła jest nie tylko męka Chrystusa, ale także cierpienie jako takie, wpisane w egzystencję człowieka. Posługując się zasadą kolażu, kompozytor nieustannie zaskakuje słuchacza różnorodnością użytych technik. Sięga zarówno do tradycji, jak i do sonorystyki, do technik mikrotonowych oraz tzw. muzyki konkretnej, a nawet do rocka, a zatem muzyki powszechnie kojarzonej z rozrywką. Wyjątkowo intensywnie i szeroko wykorzystany został zasób wokalnych środków ekspresji. Klasyczny śpiew sąsiaduje tu z naturalnymi odgłosami emocji, z melorecytacją, Sprechgesangiem i dramatyczną teatralną deklamacją.

Prapremiera Pasji wg św. Marka odbyła się podczas Festiwalu Wratislavia Cantans w 2008 roku. W 2011 roku dzieło Mykietyna nagrane zostało na CD. [Aleksandra Konieczna]

Dyrygent

Wykonawcy

AUKSO, Kameraliści NOSPR, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia, Anna Szostak (przygotowanie chóru), Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski Pueri Claromontani, Jarosław Jasiura (przygotowanie chóru)
Urszula Kryger śpiew
Kasia Moś głos biały
Maciej Stuhr recytator

Ceny biletów

20 zł 25 zł 30 zł 40 zł

Seria

Seria koncertów AUKSO AUKSO