AUKSO / Leszek Możdżer / Camerata Silesia

Sala koncertowa
niedziela
5 października 2014 | godz. 18:00
AUKSO / Leszek Możdżer / Camerata Silesia

Program

Festiwal Otwarcia


Paweł Szymański ΦΥΛΑΚΤΗΡΙΟΝ (Phylakterion) na szesnaście głosów i instrumenty perkusyjne

Leszek Możdżer – Siedem miniatur na fortepian improwizujący i smyczki
 

Leszek Możdżer to pianista jazzowy, wyróżniający się wysoce indywidualnym stylem i językiem dźwiękowym. Ukończył Akademię Muzyczną w Gdańsku. We wczesnych latach był członkiem kwartetu Zbigniewa Namysłowskiego. W roku 1992 otrzymał wyróżnienie na festiwalu Jazz Juniors oraz Nagrodę im. Krzysztofa Komedy, a w 1994 I miejsce na Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach.

Zwyciężał we wszystkich ankietach Jazz Forum od 1994 do 2008 roku w kategorii Fortepian i dwa razy z rzędu został uznany Muzykiem Roku. Zdobył m.in.: radiową Nagrodę im. Mateusza Święcickiego, nagrodę Fryderyk (1998) w kategorii Jazzowy Muzyk Roku, Paszport Polityki (2004), Wielką Nagrodę Fundacji Kultury (2006), Złotą Batutę za Zasługi dla Kultury Polskiej, Nagrodę Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska Neptuny, Splendor Gedaniensis, MocArt 2010 RMF Classic – w kategorii Człowiek Roku. W bieżącym roku nominowany był w telewizyjnym plebiscycie do tytułu Człowiek Wolności w kategorii Kultura.

Występował z takimi muzykami jak: Nana Vasconcelos, Lars Danielsson, Zohar Fresco, John Scofield oraz Steve Swallow i Bill Stewart; Marcus Miller oraz Alex Han, Louis Cato; Eddie Daniels oraz  Charles Fox, a także z polskimi artystami: Motion Trio, Gabą Kulką oraz z AUKSO i Markiem Mosiem. Występował w niemal wszystkich krajach europejskich, a także w USA, Kanadzie, Brazylii, Urugwaju i Argentynie, Chile (dla 15 000 widzów!), w Chinach, Japonii, Malezji oraz Singapurze. Nagrał ponad 100 albumów m.in. z AUKSO, Tomaszem Stańką, Januszem Muniakiem, Michałem Urbaniakiem, Piotrem Wojtasikiem, Adamem Pierończykiem, Henrykiem Miśkiewiczem, Anną Marią Jopek. Nagrywał też ze Zbigniewem Preisnerem. Od lat współpracuje z mieszkającym w Los Angeles Janem Kaczmarkiem (jego muzyka do filmu Marzyciel z udziałem Leszka Możdżera nagrodzona została Oscarem). [Aleksandra Konieczna]

Dyrygent

Marek Moś, Anna Szostak

Wykonawcy

AUKSO, Camerata Silesia, perkusiści NOSPR

Ceny biletów

30 zł 35 zł 40 zł 50 zł