JazzKLUB / Zaduszki Jazzowe / Sokratis Sinopoulos Quartet with Nikola Kołodziejczyk and NOSPR Strings

Sala koncertowa
niedziela
3 listopada 2019 | godz. 19:30
JazzKLUB / Zaduszki Jazzowe / Sokratis Sinopoulos Quartet with Nikola Kołodziejczyk and NOSPR Strings

Program

Muzykę z albumu “Eight Winds” wykonujemy na trasach koncertowych, odkąd nagraliśmy tę płytę w 2015-tym roku dla wytwórni ECM. Zawsze czułem, że nasza muzyka świetnie by brzmiała w towarzystwie smyczków i bardzo się cieszę, że mamy okazję współpracować z zespołem smyczkowym NOSPR-u, oraz że Nikola Kołodziejczyk jest aranżerem i będzie dyrygentem na koncercie w Katowicach. Wykonamy tam również, już jako kwartet, muzykę z naszego najnowszego albumu, “Metamodal”.” - Sokratis Sinopoulos

 

Sokratis Sinopoulos jest współczesnym mistrzem liry, instrumentu smyczkowego o tradycji sięgającej czasów bizantyjskich. Jego gra jest delikatna i subtelna, a jednocześnie bardzo ekspresyjna, a jego wirtuozeria w grze na tym instrumencie jest powszechnie podziwiana. Sinopoulos z równą łatwością przekracza granice gatunków pomiędzy jazzem i muzyką klasyczną, co pozostaje wierny ludowym tradycjom Grecji i wschodniego regionu Morza Śródziemnego. W 2010 roku założył Sokratis Sinopoulos Quartet, którego debiutancki album „Eight Winds", wyprodukowany przez Manfreda Eichera i w 2015 r. wydany przez wydawnictwo fonograficzne ECM, został doskonale oceniony przez recenzentów na całym świecie. W 2019 r wraz ze swoim kwartetem wydał kolejny album dla wydawnictwa ECM - "Metamodal".  Sokratis grywa na scenie i w studiach nagraniowych z Charlesem Lloydem, Arą Dinkjianem, Loreeną McKennitt, Eleni Karaindrou, Jeanem Guihenem Queyrasem i Rossem Dalyem, odciskając swoje własne, wyraziste piętno na muzycznych idiomach sięgających od muzyki tradycyjnej po współczesny repertuar międzynarodowy. Sokratis Sinopoulos jest profesorem nadzwyczajnym na Wydziale Nauki o Muzyce i Sztuki na Uniwersytecie Macedonii, Saloniki, Grecja.

 

Nikola Kołodziejczyk – kompozytor i aranżer z pogranicza muzyki klasycznej i improwizowanej, sięgający często po instrumenty ludowe i historyczne, dyrygent, pianista - obecnie asystent na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Zdobywca wielu nagród i wyróżnień, między innymi Fryderyków za albumy: „Chord Nation" i „Barok Progresywny". Dwukrotny nominowany do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej. Współtwórca Big Bandu Konglomerat, Instant Ensemble i tria Stryjo. Aranżował dla Metropole Orkest i Richarda Bony, AUKSO, Agaty Zubel, Grażyny Auguścik, Macieja Obary, Nederlands Blasers Ensemble, Quatuor Amôn czy Atom String Quartet. Dyrygował wieloma polskimi i zagranicznymi orkiestrami.

Dyrygent

Nikola Kołodziejczyk

Wykonawcy

Sokratis Sinopoulos Quartet: Sokratis Sinopoulos (lyra), Yann Keerim (fortepian), Dimitris Tsekouras (kontrabas), Dimitris Emmanouil (perkusja)
Nikola Kołodziejczyk dyrygent, aranżacje
NOSPR Strings (trzy kwartety smyczkowe)

Ceny biletów

40 zł 50 zł 60 zł 80 zł