Gwiazdy w NOSPR / Warsztaty

niedziela
30 czerwca 2019 | godz. 13:00
Gwiazdy w NOSPR / Warsztaty

Program

Gwiazdy w NOSPR – warsztaty

Czas trwania: 13:00-17:00

Paweł Romańczuk, Asi Mina – prowadzenie

 

Paweł Romańczuk – Gwiazdy w NOSPR –  warsztaty zwieńczone mini koncertem

Idea: Warsztatowe spotkanie grupy osób, które zaangażują się w próbę odczytu graficznej partytury - mapy nieba, na nietypowych instrumentach muzycznych.

Cel: wykreowanie nowej przestrzeni dźwiękowej przy własnym udziale, doświadczenie innego-nowego porządku muzyki, poszukiwanie inspiracji muzycznych poza tradycyjnymi obszarami muzyki, rozwój umiejętności pracy w zespole.


Obserwacja nieba zdarzyła się chyba każdemu. Czy była to naukowa analiza astronomiczna sfery ciał niebieskich, czy tylko amatorskie podglądanie mrowiska świetlnych punktów w niekończącej się przestrzeni - odkrywamy względną stałość układu gwiazd, pozwalającą zestawiać punkty w zbiory, określać ich kierunki i zachowania. Ten gotowy porządek wyznaczony przez galaktyczną naturę może spróbować przełożyć na konsekwentny tryb porządkowania materiału dźwiękowego. Podobne próby przełożenia obecnych w naturze wzorów na dźwiękowy porządek odbywały się już w muzyce XX wieku wielokrotnie: kinetyka gazów, widmo spektralne, śpiew ptaków dostarczały już nowych struktur określających wewnętrzny kodeks melodyczny, harmoniczny, rytmiczny, dynamiczny, artykulacyjny. Z kolei poza tradycyjnym zapisem nutowym do bogatej tradycji eksperymentów muzycznych dołączyły partytury graficzne, kodujące zachowania dźwiękowe zgodnie z interpretacją znaków, symboli, kolorów i kształtów.
Mapa nieba mogłaby połączyć rozumienie porządku naturalnego z jego kształtem graficznym w formie partytury, dla której zostałyby określone zasady interpretacji dźwiękowych gestów, formuł i scenariuszy.
Proces ten rozpocząłby się zapoznaniem uczestników z instrumentami, na których wykonana zostałaby partytura. Kolejnym krokiem byłoby zapoznanie się ze sposobami odczytu partytury oraz próba zespołowego współdziałania, zwieńczonego publicznym wykonaniem utworu.

 

Wstęp wolny, rejestracja online od 19 czerwca 2019 r., za pomocą formularza zgłoszeniowego, udostępnionego na stronie www.nospr.org.pl

 

Rejestracja zakończona. Brak miejsc.