Recitale mistrzowskie / Orkiestra Historyczna {OH!}

Sala kameralna
czwartek
20 listopada 2014 | godz. 19:30
Recitale mistrzowskie / Orkiestra Historyczna {OH!}

Program

Johann Gottlieb Graun – Uwertura D-dur

Johann Friedrich Schreyfogel – Koncert skrzypcowy d-moll

Christoph Schaffrath – Koncert klawesynowy E-dur

Johann Friedrich Schreyfogel – III Sonata skrzypcowa F-dur

Georg Philipp Telemann – Koncert G-dur Alla Polonese TWV 43:G7

Johann Friedrich Schreyfogel – Koncert skrzypcowy c-moll


 

Czwarty z Recitali mistrzowskich wypełnią dzieła kompozytorów niemieckich. Ich twórczość stanowi pomost łączący muzykę dojrzałego baroku i klasycyzmu oraz wypełnia wciąż nie do końca poznaną muzyczną przestrzeń pomiędzy nimi. Nazwiska takie jak Johann Friedrich Schreyfogel czy Christoph Schaffrath zdają się nadal pozostawać w cieniu twórców takich jak Johann Gottlieb Graun, związany z dworem Fryderyka Wielkiego, czy Georg Philipp Telemann, o którym Johann Mattheson, jeden z najbardziej liczących się krytycznych głosów epoki pisał w sposób najlepszy z możliwych.

Obecnie muzyka dawna przeżywa swój wykonawczy renesans, na Śląsku przede wszystkim dzięki {OH!} – jest ona bowiem pierwszym zespołem specjalizującym się w wykonawstwie zgodnym historycznie w tej części kraju. Orkiestra Historyczna mimo niedługiego stażu działalności może pochwalić się licznymi sukcesami wykonawczymi, takimi jak m.in. Didona abbandonata Domenico Sarriego pod dyrekcją Martyny Pastuszki i Jana Čižmářa przedstawiona w Brnie i Katowicach czy bachowska Pasja Janowa wykonana we współpracy z Capellą Cracoviensis. 

Członkowie {OH!} z pasją prowadzą działalność zarówno koncertową, jak i pedagogiczną – Martyna Pastuszka i Marcin Świątkiewicz należą do grona wykładowców katowickiej Akademii Muzycznej. Soliści wraz z Krzysztofem Firlusem zarejestrowali materiał Music in Dresden in the times of Augustus II the Strong, zawierający kompozycje m.in. Vivaldiego, Veracciniego czy goszczącego w programie Johanna Schreyfogla. Album został wydany w bieżącym roku przez wydawnictwo DUX. [Agnieszka Nowok]

Wykonawcy

Orkiestra Historyczna {OH!}

Ceny biletów

20 zł