Koncert dla dzieci / "Szmery, szelesty, stuki, puki, trzaski, czyli WSZYSTKO GRA!"

Sala kameralna
niedziela
24 marca 2019 | godz. 17:00
Koncert dla dzieci / "Szmery, szelesty, stuki, puki, trzaski, czyli WSZYSTKO GRA!"

Program

Wszystko gra! Z każdej strony co chwilę dochodzą do naszych uszu odgłosy, dookoła pełno stuków, puków, szelestów, trzasków. Gdzieś w kuchni pokrywka wesoło stuka o garnek z gotująca się wodą, łyżeczka zadzwoni o kubek, ktoś w pokoju zaszeleści gazetą, a za oknem przejedzie tramwaj. Żyjemy w świecie pełnym odgłosów i dźwięków.

A gdyby tak te zwykłe przedmioty, ale też nasz głos i nasze ciało, potraktować jak instrumenty i wydobywając z nich w przeróżny sposób dźwięki stworzyć…utwór? Zapraszamy małych i dużych do odbycia podróży do krainy nieograniczonej wyobraźni, w towarzystwie prawdziwych instrumentów perkusyjnych, zwykłych codziennych przedmiotów i pewnego tajemniczego Gościa, który w tym wszystkim może nieźle namieszać….

 

 

Radiowa Grupa Perkusyjna (w skrócie RGP) została założona w 1989 r. z inicjatywy muzyków ówczesnej Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Jej pierwszy skład tworzyli: Stanisław Proksa, Bernard Turek, Roman Gawlik i Krzysztof Jaguszewski. Celem grupy była i jest jak najszersza popularyzacja twórczości perkusyjnej - solowej i zespołowej, zwłaszcza dotycząca autorów śląskich. Repertuar grupy stanowią kompozycje o bardzo różnej stylistyce, od transkrypcji barokowych po dzieła awangardowe, od kompozycji typowo rozrywkowych po teatr instrumentalny, pozwalające ukazać zarówno różnorodność brzmieniową współczesnej perkusji, jak i jej wyrazowość.  

RGB rozpoczęła działalność cyklem koncertów w ramach „Śląskiej Trybuny Kompozytorów”. Grupa ma na koncie nagrania radiowo - telewizyjne i płytowe,  występy m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Perkusyjnym w Opolu (Drum Fest), Warszawskiej Jesieni,  Letnim Festiwalu Muzycznym w Bad Hersfeld, w Maratonie Góreckiego czy  Festiwalu Prawykonań.  Znakomicie przyjmowane są jej rokroczne koncerty w ramach projektu „Nospr kameralnie”.

Formacja pracuje obecnie w składzie: Krzysztof Jaguszewski, Dariusz Brauhoff, Michał Żymełka i Piotr Połaniecki. 

 

Wykonawcy

Anna Lis (prowadzenie)

Ceny biletów

25 zł 30 zł