Koncert dla dzieci / "Gdzie się podział kusy Janek?"

Sala kameralna
sobota
2 lutego 2019 | godz. 15:00
Koncert dla dzieci / "Gdzie się podział kusy Janek?"

Program

„Kiedy byłam mała, bawiliśmy się na podwórku na 1001 sposobów, a przejętym od starszych dzieci albo wymyślanym przez nas na miejscu grom i zabawom towarzyszyły różnorakie wyliczanki - wspomina Kaja Prusinowska, pedagog, śpiewaczka i malarka. – Trudno było sobie wtedy wyobrazić, że całkiem niedługo prawie zniknie przebogaty świat dziecięcych zabaw – pomagający budować relacje, uczący empatii, kształtujący wiele rozmaitych umiejętności”.

Z nostalgii za tym światem, będącym nie tylko świadectwem bogatej dziecięcej wyobraźni, ale także interesującej twórczości muzycznej, zrodził się pomysł na płytę „Gdzie się podział Kusy Janek?”, utrwalającą dziecięce wyliczanki i piosenki. Zabawy polne i salonowe, taneczne i zręcznościowe były niegdyś w ciągłym użyciu i mimochodem przekazywano je z pokolenia na pokolenie; obecnie trzeba zadbać, by nie uległy zapomnieniu. Płyta Kai i Janusza Prusinowskich ukazała się z okazji Roku Oskara Kolberga, upamiętniającego dwustulecie urodzin tego najwybitniejszego polskiego etnografa i zbieracza muzycznego folkloru.

Tytuł nawiązuje do popularnej niegdyś postaci Kusego Janka, chłopaka „na opak” („Gdzie się podział Kusy Janek, / co chodził z toporkiem, / co się kijem opasywał, / a podpierał workiem?”).

Przedstawione zabawy powstawały w ciągu dwóch wieków, pochodzą bowiem z zapisów Łukasza Gołębiewskiego (I połowa XIX w.), Oskara Kolberga, nagrań archiwalnych z lat 40., zbioru zabaw Edmunda Piaseckiego (lata 20. XX w.), kilku książek z piosenkami i zabawami dla dzieci autorstwa Jadwigi Gorzechowskiej i Marii Kaczurbiny (zabawy przedwojenne i powojenne), zbiorów wyliczanek Doroty Simonides i Krystyny Pisarkowej (wydania z lat 70. i 80. XX w.).

 

Kaja i Janusz Prusinowscy oddają się działalności umuzykalniającej i uwrażliwiającej dzieci na muzykę. Prowadzą wydawnictwo – teatr „Słuchaj Uchem”, poświęcone dawnym i nowym zabawom dziecięcym.

Ponadto Kaja jest pedagogiem, śpiewaczką i malarką, prowadzi akcje artystyczne i warsztaty. Skuteczność działań muzycznych sprawdza w praktyce jako mama pięciorga dzieci. Janusz jest liderem „Janusz Prusinowski Trio” – zespołu rozwijającego i propagującego fenomen dawnego wiejskiego muzykowania. Koncertował w większości krajów Europy, Afryce, Azji i Ameryce Północnej.

 

Wykonawcy

Kaja Prusinowska - śpiew, Janusz Prusinowski - śpiew, skrzypce, lira, akordeon, Piotr Piszczatowski - bębny, sekund, bas, Michał Żak - basy, flet, klarnet

Ceny biletów

28 zł 33 zł