Paweł Hendrich, Tomasz Strojecki / Gdzieniegdzie / 8. Festiwal Prawykonań - Polska Muzyka Najnowsza

sobota
30 marca 2019 | godz. 15:30
Paweł Hendrich, Tomasz Strojecki / Gdzieniegdzie / 8. Festiwal Prawykonań - Polska Muzyka Najnowsza

Program

Paweł Hendrich, Tomasz Strojecki Gdzieniegdzie 

Gdzieniegdzie

Czy powinniśmy odetchnąć z ulgą, że świat reklamy, symbolizowany przez wielkie telebimy, otacza nas – póki co – tylko Gdzieniegdzie? Na to pytanie postarają się odpowiedzieć twórcy instalacji, której tytuł nawiązuje do niesymetrycznego rozmieszczenia zarówno wykonawców, jak i aparatury nagłośnieniowej. Bardzo ważnym aspektem instalacji będzie więc możliwość zbliżania się publiczności do muzyków, którzy nie będą znajdować się na typowej scenie, tylko pośród odbiorców.

Gdzieniegdzie to częściowo instalacja multimedialna, a częściowo – utwór muzyczny wykonany „wewnątrz” instalacji. Utwór, poza fragmentami szczegółowo opisanymi w partyturze, będzie również posiadał sekcje o większej dozie swobody. W tych częściach działania instrumentalistów będą koordynowane przez oprogramowanie, rodzaj „wirtualnego dyrygenta”, informującego muzyków o przejściach z sekcji do sekcji oraz zmieniającego parametry ich gry (np. głośność).

Słuchacze poznają więc niezwykły świat instrumentów, które poza własnymi walorami brzmieniowymi potrafią również współgrać z nowymi mediami (audio i wideo). Efektem będzie intrygująca mieszanka brzmienia akustycznego i elektroakustycznego. Połączenie jest tu niebanalne – nie tylko komputer staje się instrumentem akompaniującym wykonawcom, lecz również instrumenty wpływają na  pracę komputera. Powstaje zatem zjawisko „human electronics”, czyli elektronika jest kontrolowana naturalnym gestem instrumentalisty, który nadaje jej cechy „ludzkie”.

 

 

Prawykonanie utworu Pawła Hendricha i Tomasza Strojeckiego dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

 

Współorganizatorem wydarzenia jest 

 

 

Wykonawcy

muzycy Orkiestry Muzyki Nowej (kier. Szymon Bywalec): Alicja Molitorys (flet), Jadwiga Czarkowska (klarnet), Artur Kika (saksofon), Dorota Adamczak (klawiatura MIDI),Stanisław Sroka (gitara elektryczna), Irena Kalinowska-Grohs (skrzypce)
Paweł Hendrich realizacja warstwy elektronicznej