Pharoah Sanders Quartet / Zaduszki Jazzowe

Sala koncertowa
piątek
2 listopada 2018 | godz. 19:30
Pharoah Sanders Quartet / Zaduszki Jazzowe

Program

Pharoah Sanders, amerykański saksofonista i kompozytor jazzowy, znany z bogatej kariery solowej, ze współpracy z Johnem Coltrane’em i innymi muzykami jazzowymi. Jeden z laureatów Nagrody Grammy za album Blues for Coltrane: A Tribute to John Coltrane, w 2016 uhonorowany NEA Jazz Masters Award.

Pharoah Sanders posiada jeden z najbardziej charakterystycznych brzmień saksofonu tenorowego w jazzie. Choć muzyk zasłynął z ekspresjonistycznego, prawie anarchistycznego free jazzu i wykonań w zespole Johna Coltrane’a w połowie lat 60., później jego muzyka zaczęła rozszerzać się na połączenia soulu, bepopu, jazz-rocka, awangardy jazzowej, muzyki świata – w tym afrykańskiej i indyjskiej. W superlatywach wyrażali się o nim inni saksofoniści: Ornette Coleman powiedział, iż Sanders jest „prawdopodobnie najlepszym saksofonistą tenorowym świata”.

Pharoah Sanders (Ferrell Sanders) urodził się w muzycznej rodzinie. Pierwszymi faworytami Sandersa byli: James Moody, Sonny Rollins, Charlie Parker i John Coltrane. Znany w San Francisco Bay Area jako „Little Rock” Sanders wkrótce zaczął grać bebop, rhythm & bluesa i free jazz z wieloma z najlepszych muzyków w regionie, w tym innymi saksofonistami: Dewey Redman
i Sonny Simmons, a także pianistą Ed Kelly i perkusistą Smiley Winters.
W 1961 roku Sanders przeprowadził się do Nowego Jorku. Nie mogąc zarabiać na życie muzyką, Sanders zabrał się do wykonywania innych zleceń, czasem był zmuszony nocować w metrze. W 1964 roku John Coltrane poprosił Pharoah, by dołączył do jego zespołu. Rok później saksofonista grał już regularnie z grupą Coltrane’a. Zespoły Coltrane’a z Sandersem były jednymi
z najbardziej kontrowersyjnych w historii jazzu. Ich muzyka stanowi niemal całkowite porzucenie tradycyjnych koncepcji jazzowych.

Sanders nagrał swój pierwszy materiał jako lider w 1964 roku. Po śmierci Johna Coltrane’a w 1967 roku pracował krótko
z wdową, Alice Coltrane. Od końca lat 60. grał przede wszystkim jako lider swoich własnych zespołów. Jako dojrzały artysta, Sanders odkrył liryzm, który dobrze mu służy.

Wykonawcy

Pharoah Sanders Quartet
Pharoah Sanders saksofon
William Henderson fortepian
Oli Hayhurst kontrabas
Gene Calderazzo perkusja

Ceny biletów

50 zł 90 zł 110 zł 140 zł