Camerata Silesia

Sala kameralna
sobota
25 maja 2019 | godz. 19:30
Camerata Silesia

Program

Iwan TaranienkoCzułego, ciepłego słońca (prawykonanie)

Ola GjeiloSong of the Universal

Joanna Wnuk-NazarowaPsalmy przyszłości?

Najnowszy utwór „Czułego ciepłego słońca” Iwana Taranienki, ukraińskiego kompozytora i pianisty, jest pieśnią pochwalną na cześć Boga. Zgodnie ze słowami twórcy: „Wyobraźmy sobie, że starzy ludzie, odpoczywając, po prostu siedzieli pod promieniami czułego, ciepłego słońca i cieszyli się czymś takim jak muzyka… Z biegiem czasu, kiedy ludzkość się zmienia, śpiewanie też ulega zmianom. A my, dzieci Pana, pod promieniami Jego czułego, ciepłego słońca, z uczuciem Bożej miłości, łaski i miłosierdzia, śpiewamy Wszechmogącemu – Alleluja!”

 

Od kilku lat muzyka chóralna norweskiego kompozytora Oli Gjeilo zaczyna być coraz bardzo popularna na całym świecie. Wyróżnia ją dążenie do maksymalnej prostoty środków, melodyczność oraz tekst niosący humanistyczne przesłanie. Kompozycja Song of the Universal napisana do wybranych słów wiersza Walta Whitmana posiada hymniczny, romantyczny charakter, przywodzący na myśl ścieżki dźwiękowe do amerykańskich filmów. Jak pisze sam Gjeilo utwór odzwierciedla „niepohamowany optymizm, zawstydzające, niezachwiane przekonanie o głębi człowieczeństwa” amerykańskiego poety.

 

Psalmy przyszłości? Joanny Wnuk-Nazarowej do słów Zygmunta Krasińskiego powstały w latach 2009/2015. Pierwsze trzy: Wiary, Nadziei i Miłości odnoszą się do cnót teologicznych, kolejne dwa: Żalu i Dobrej Woli traktują o ideale wolnej, odrodzonej Polski. Dodane znaki zapytania, które pojawiają się w tytułach kompozycji mają budzić refleksję nad aktualnością przesłania poezji polskiego wieszcza.

Wojciech Sępień

Ceny biletów

15 zł