Camerata Silesia / Andrzej Jagodziński Trio

Sala koncertowa
niedziela
21 października 2018 | godz. 18:00
Camerata Silesia / Andrzej Jagodziński Trio

Program

Johann Sebastian Bach ‒ Preludium nr 1 C-dur BWV 846

Fryderyk Chopin ‒ 
Nokturn  fis-moll Op. 48 nr 2
Preludium c-moll Op. 28 nr 20

Andrzej Jagodziński ‒ Requiem (prawykonanie)

 

Czas trwania koncertu to ok. 70 minut

 

Andrzej Jagodziński Trio                                              

Utytułowani muzycy  - Andrzej Jagodziński - wspaniały pianista jazzowy, kompozytor i aranżer, uczestnik największych jazzowych festiwali świata, Adam Cegielski - wirtuoz kontrabasu, zarówno w muzyce jazzowej, jak i klasycznej, Czesław "Mały" Bartkowski - legenda polskiej sceny jazzowej, od początku kariery współpracujący z najwybitniejszymi, przedstawiają Państwu swoją, jazzową wersję utworów Fryderyka Chopina.

Pierwsza płyta zatytułowana CHOPIN, nagrana w grudniu 1993 roku od razu stała się wydarzeniem, podbijając publiczność w kraju, ale także we Francjii, Finlandii, Turcji, na Węgrzech, a nawet w dalekim Meksyku, Japonia,Canada, Australia. Wkrótce zebrała wszystkie możliwe polskie nagrody muzyczne (Fryderyk '94, Jazzowa Płyta Roku '94, Mateusz '94 - Nagroda Programu III Polskiego Radia). Przez trzy kolejne lata Trio przedstawiło ją milionom słuchaczy.

Następna płyta CHOPIN ONCE MORE, to wręcz olśniewające nagranie! Bo też - zachowując ducha Chopina - Trio operuje oryginalnym materiałem z absolutną swobodą. Widać, że po kilku latach zbierania doświadczeń muzycy czują się w tej materii jak ryby w wodzie. Wyraziste i swobodne improwizacje najlepiej świadczą o wirtuozerii tego wykonania.

Kolejna płyta CHOPIN / JAGODZIŃSKI Sonata b-moll  to transformacja dużej formy muzycznej, polegająca na modyfikacji wszystkich części i tematów utworu, a nie tylko pojedynczych cytatów.

CHOPIN – LES BRILLANTES - „Dzisiaj, po piętnastu latach wspólnej pracy i wobec akceptacji słuchaczy, nie boimy się ryzyka.

Pomysł się sprawdził, utwory okrzepły, niektóre aranżacje zostały wzbogacone i wiemy już, że można je grać jak standardy jazzowe, bez zahamowań i bez obawy, że ktoś nas posądzi o burzenie pomników” – powiedział Jagodziński
Z biegiem lat  zakres zainteresowań i poszukiwań muzycznych A.Jagodzińskiego jego Tria znacznie poszerzał się. Poza muzyką Chopina, czerpie inspiracje bazując na utworach innych kompozytorów klasycznych (Beethovena - JAZZFONICA), utworach ludowych( ANDRZEJ JAGODZIŃSKI TRIO-MUZYKA POLSKA), współpracuje z innymi muzykami jazzowymi (ANDRZEJ JAGODZIŃSKI TRIO/GIOVANNI MIRABASSI – C MINOR; ANDRZEJ JAGODZIŃSKI TRIO & AGNIESZKA WILCZYŃSKA- WAROWNYM GRODEM; GRAŻYNA AUGUŚCIK / ANDRZEJ JAGODZIŃSKI TRIO - SZEPTEM) także sam komponuje.

Rozwój również dotyczy aparatu wykonawczego. W oparciu o trio, w zależności od potrzeb, rozszerza instrumentarium o instrumenty dęte, wokalistów czy orkiestrę kameralną. Szczytowym osiągnięciem, zarówno pod względem wykonawczym jak i formalnym, jest jego koncert fortepianowy g-moll na trio jazzowe i wielką orkiestrę symfoniczną.

Najnowszym utworem tego znakomitego twórcy jest requiem skomponowane trio jazzowe, troje improwizujących wokalistów jazzowych i chór mieszany.

Dyrygent

Wykonawcy

Andrzej Jagodziński Trio
Andrzej Jagodziński fortepian
Adam Cegielski bas
Czesław Bartkowski perkusja
Grażyna Auguścik śpiew

Ceny biletów

20 zł 25 zł 30 zł 40 zł