Orkiestra Muzyki Nowej / Neofonia

Sala kameralna
niedziela
7 kwietnia 2019 | godz. 18:00
Orkiestra Muzyki Nowej / Neofonia

Program

Clara IannottaD’aprés

Anna Thorvaldsdottir

Marco LongoLight – Lapse

Carlos de CastellarnauAntropofauna (Hommage à M. Millares)

 

Czas trwania koncertu ok. 60 min.

Pochodząca z Włoch Clara Iannota wykształcenie w zakresie kompozycji zdobywała na Uniwersytecie w Mediolanie, w paryskim Conservatoire National Superiéur oraz w IRCAM, które jest jednym z  najnowocześniejszym ośrodków badań nad dźwiękiem na świecie. Kompozycja D’aprés (1983) należy, obok Glockengiesserei  i Clangs, do cyklu trzech utwór powstałych z inspiracji dźwiękiem dzwonów Katedry Najświętszej Marii Panny we Fryburgu. Punktem wyjścia jest zarówno sam dźwięk, jego rezonans i wybrzmienie, jak również to, w jaki sposób obrazy tego dźwięku przekształcają się w ludzkiej pamięci.

Anna Thorvaldsdottir to jedna z najbardziej docenianych i nagradzanych kompozytorek islandzkich. Jej utwory z wielkim powodzeniem są przyjmowane przez publiczność na całym świecie. Inspiracje dla swoich kompozycji czerpie z natury i krajobrazów Islandii. Tytuł na zespół instrumentalny oznacza spokój. Zgodnie z nim muzyka płynie wolno, przeważają ciemne, czasem ledwie słyszalne brzmienia. Całość przenika, podobnie jak w wielu innych utworach Thorvaldsdottir, atmosfera niesamowitości

Marco Longo studia odbył u znakomitego włoskiego kompozytora Ivana Fedele. W Light – Lapse na planie pierwszym jest barwa muzyczna. Muzykę Longo wyróżnia wolno rozwijająca się forma i fluktuujące, mieniące się paletą barw faktury. To muzyka zmysłowa, dźwiękowe świadectwo wspaniałej wyobraźni tego kompozytora.  

Pochodzący z Hiszpanii Carlos de Castellarnau studiował w Konserwatorium w Barcelonie, a następnie w Paryżu. Wiedzę na temat dźwięku zgłębiał także w paryskim IRCAM-ie. Kompozycja Antropofauna powstała z inspiracji malarstwem hiszpańskiego abstrakcjonisty Manolo Millaresa.

Magdalena Stochniol

Dyrygent

Szymon Bywalec, Steven Loy

Wykonawcy

Carlos de Castellarnau elektronika

Ceny biletów

10 zł