Orkiestra Muzyki Nowej

Sala kameralna
niedziela
17 lutego 2019 | godz. 18:00
Orkiestra Muzyki Nowej

Program

Seonjin YunRituale II (utwór nagrodzony na konkursie kompozytorskim Patri Patriae)

Marcel Chyrzyński "War Game" koncert na saksofon altowy i duży zespół kameralny

Piotr Warzecha Momenty III 

Toshio HosokawaVoyage IV ‘Extasis’

 

Czas trwania koncertu ok. 70 min

Niemal we wszystkich utworach Toshio Hosokawy solista reprezentuje człowieka, a orkiestra naturę i wszechświat – ten zewnętrzny i wewnętrzny. Człowiek śpiewając próbuje komunikować się ze światem, a świat na ten śpiew odpowiada. Proces ten kompozytor próbuje przedstawić poprzez dźwięk. To jednocześnie proces wzrastania i dojrzewania człowieka. Kompozycja Voyage IV Extasis przeznaczone jest na akordeon solo i zespół kameralny. Hosokawa wierzy, że początkiem akordeonu był japoński instrument tradycyjny shô, rodzaj harmonijki ustnej, w której dźwięk jest wytwarzany przez wdychanie i wydychanie powietrza. Gdy jest wydychane – myślimy o dźwięku opuszczającym człowieka, gdy wdychane – to tak jakby dźwięk powracał do człowieka z oddali. Wg filozofii zen wydech może symbolizować śmierć, a wdech – powrót człowieka.

Koncert na saksofon i sinfoniettę ‘War Game’ Marcela Chyrzyńskiego swoje prawykonanie miał podczas Festiwalu Kompozytorów Krakowskich w 2015. Trwająca niemal 20 minut kompozycja to muzyka niezwykle energetyczna, momentami dramatyczna. Materiał dźwiękowy saksofonu i orkiestry niesie ten sam typ ekspresji, w kolejnych odcinkach formy wzajemnie się wzmacniając i uzupełniając.

Najstarszy w tym gronie, nieżyjący już Piotr Warzecha, okres swojej największej aktywności twórczej miał w latach 70. Choć kompozytor ten świetnie przyswoił sobie środki i techniki awangardowe, to bliższa mu była postawa tradycyjna, ujawniająca się w podejściu do formy i narracji. W utworze Momenty III paleta barw akordeonu znalazła swoje szerokie użycie, podkreślając niuanse kolejnych segmentów i różnice dynamiczne między nimi.

Podczas wieczoru odbędzie się również wykonanie kompozycji Rituale II Seonjin Yun – utworu uhonorowanego III nagrodą podczas ostatniej edycji konkursu kompozytorskiego Patri Patriae.

Dyrygent

Wykonawcy

OMN
Rafał Łuc akordeon

Ceny biletów

10 zł