Wtorkowy Klub Jazzowy / Krzysztof Popek Project with Special Guests

Sala kameralna
wtorek
28 maja 2019 | godz. 19:30
Wtorkowy Klub Jazzowy / Krzysztof Popek Project with Special Guests

Program

Krzysztof Popek, wybitny flecista, kompozytor, aranżer, lider. Pierwsze sukcesy odniósł na konkursach Jazz Juniors (1982) i Jazz nad Odrą (1985). Uznanie przyniosły mu występy z grupą Young Power, której był współzałożycielem i liderem. W 1996, wraz z własnym Kwintetem, nagrał album „Letters & Leaves” (nominacja do nagrody Fryderyka); w kolejnych latach zarejestrował szereg znakomitych płyt („House of Jade”, „You Are In My Heart”, „Estate”, „Fresh Air Project”) z udziałem muzyków polskich i amerykańskich, m.in. Victora Lewisa, Davida Friesena, Randy’ego Portera, Joe LaBarbery, Camerona Browna, Stephena Scotta, George’a Cablesa. Koncertował w najważniejszych klubach w Europie, wystąpił na festiwalach: Warsaw Summer Jazz Days, Jazz Jamboree, Molde International Jazz Festival, Göttinger Jazzfestival, Leverkusener Jazztage, Nancy Jazz Pulsations, Berliner Jazztage.

Eddie Henderson, znakomity trębacz amerykański. 1970-73 był członkiem Sekstetu Herbiego Hancocka. Później współpracował z Jazz Messengers Arta Blakeya, a następnie z Charlesem Earlandem, Richardem Davisem, Stanleyem Cowellem, Pharoahem Sandersem. Koncertował i nagrywał z muzykami polskimi – Andrzejem Cudzichem i Jarosławem Śmietaną.

Kirk Lightsey, amerykański pianista. Karierę rozpoczął w połowie lat 50. W kolejnej dekadzie nagrywał z Sonnym Stittem i Chetem Bakerem. 1979- 83 grał w zespole Dextera Gordona. Współpracował z Donem Cherrym, Jimmym Raineyem, Cliffordem Jordanem, Jamesem Moodym i grupą The Leaders. Jego najbardziej znane albumy to „Isotope” i „Everything Happens To Me”. 

John Betsch, amerykański perkusista działający w Paryżu, absolwent Berklee College of Music, jeden ważniejszych artystów jazzu nowoczesnego lat 80. i 90. Koncertował i nagrywał z m.in. Archiem Scheppem, Billym Bangiem, Steve’em Lacym. Współpracuje z polskimi artystami, m.in. Piotrem Wojtasikiem.

Stylistyka Kwintetu Krzysztofa Popka łączy elementy etniczne, nowoczesny postbop, free jazz i groove’ową pulsację. Koncepcja brzmienia opiera się na eksponowaniu dwóch instrumentów melodycznych – fletu altowego i trąbki/flugelhornu oraz kreatywności każdego z  wykonawców. Repertuar tworzą kompozycje członków zespołu oraz tematy m.in. Kenny’ego Barrona, Wayne’a Shortera, Eda Schullera i Cala Masseya. Wszystkie utwory posiadają wspólny idiom w sferze aranżacyjno-wykonawczej i budują jednolity klimat muzyki.

Wykonawcy

Krzysztof Popek Project with Special Guests
Krzysztof Popek flet
Eddie Henderson trąbka
Kirk Lightsey fortepian
Cameron Brown kontrabas
John Betsch perkusja

Ceny biletów

35 zł