Wtorkowy Klub Jazzowy / MaBaSo

Sala kameralna
wtorek
19 marca 2019 | godz. 19:30
Wtorkowy Klub Jazzowy / MaBaSo

Program

Bernard Maseli, wirtuoz wibrafonu elektrycznego KAT, kompozytor, lider pedagog. Karierę rozpoczął w 1985 w grupie Walk Away, z którą wystąpił na wszystkich najważniejszych festiwalach, grał supporty przed koncertami Milesa Davisa i zarejestrował dziesięć albumów. Lider zespołów Young Power, The Globetrotters, MaBaSo. Występował z Krzysztofem Ścierańskim, Urszulą Dudziak, Michałem Urbaniakiem, Laboratorium, Nippym Noyą, Mike’em Sternem, Erikiem Marienthalem, Billem Evansem. 

Michał Barański, znakomity kontrabasista i gitarzysta basowy. Ukończył Instytut Jazzu AM w Katowicach. Wspólnie z Pawłem Kaczmarczykiem i Pawłem Dobrowolskim założył KBD Trio, z którym zdobył wiele nagród. Współpracował z m.in. Tomaszem Stańką, Zbigniewem Namysłowskim, Januszem Muniakiem, Kubą Więckiem. Był członkiem Kwartetu legendarnego saksofonisty Benniego Maupina.  

Dano Šoltis, słowacki perkusista, pedagog, absolwent Konserwatorium w Koszycach, Praskiego Konserwatorium Jazzowego Jaroslava Ježka oraz Instytutu Jazzu AM w Katowicach. Członek m.in. grupy Young Jazz Wave, współlider czesko-słowackiej formacji Vertigo. Grał z wieloma artystami czeskiej sceny jazzowej, muzykami polskimi oraz gwiazdą światowej jazzu Arturo Sandovalem. Prowadzi kursy mistrzowskie dla perkusistów w Polsce, Czechach i Słowacji.  


MaBaSo to najnowszy projekt wibrafonisty Bernarda Maselego. Zbierając doświadczenia w zespołach Walk Away, Music Painters, The Globetrotters i kwartecie amerykańskiego gitarzysty Deana Browna, Maseli postanowił stworzyć trio które będzie realizować jego autorską wizję elektrycznego jazzu: „Zawsze uważałem – twierdzi lider – że fusion nie musi się zamykać w schemacie: wolno-szybko, cicho-głośno, że może również wykorzystywać różne zdobycze współczesnego jazzu akustycznego.” Takie właśnie jest MaBaSo, gdzie od strony konstrukcyjnej, aranżacyjnej i brzmieniowej muzycy bazują na charakterystycznych elementach elektrycznego fusion z mocnymi wpływami muzyki R&B, soul czy funky, natomiast w warstwie harmoniczno-melodycznej i sposobie rozgrywania partii solowych czerpią z tradycji klasycznego jazzu. W 2013 roku zespół nagrał pierwszą, doskonale przyjętą płytę „Sunshine of Your Love”, która jest zapisem koncertu w katowickim klubie Old Timers Garage.

Wykonawcy

Bernard Maseli wibrafon KAT
Michał Barański kontrabas
Dano Soltis perkusja

Ceny biletów

30 zł