Wtorkowy Klub Jazzowy / Laboratorium

Sala kameralna
wtorek
23 października 2018 | godz. 19:30
Wtorkowy Klub Jazzowy / Laboratorium

Laboratorium, legendarna formacja jazzu elektrycznego założona w 1970 przez krakowskich muzyków: Janusza Grzywacza, Mieczysława Górkę i Marka Stryszowskiego. Grupa zadebiutowała w 1971. W kolejnym roku wystąpiła na festiwalu Jazz nad Odrą, zdobywając II nagrodę, a w 1973 – I miejsce w kategorii „zespół”. W połowie lat 70. do Laboratorium dołączył Krzysztof Ścierański i jego brat Paweł (gitara elektryczna). W II połowie lat. 70. zespół nagrał dwie płyty („Modern Pentathlon”, 1976, „Quasimodo”, 1979), koncertował w Polsce i Europie, a w 1978 wzięł udział w festiwalu Jazz Yatra w Bombaju. W latach 80. Laboratorium działał jako duet (Grzywacz, Stryszowski); 1991 zespół zawiesił działalność, by wznowić ją po dwóch dekadach. Obecnie występuje w podstawowym składzie, z solistami (wokalistką Rasm Al-Mashan, Bernardem Maselim, Krzesimirem Dębskim) oraz zespołami symfonicznymi Filharmonii Częstochowskiej i Kaliskiej.

 

Janusz Grzywacz, pianista/keyboardzista, kompozytor, lider Laboratorium. Współpracował z Markiem Grechutą, zespołem Maanam, Zbigniewem Seifertem, Jarosławem Śmietaną. Ceniony twórca muzyki teatralnej, filmowej i telewizyjnej. W latach 1983-88 zajmował I miejsce w ankiecie czytelników „Jazz Forum” w kategorii „syntezator”.

 

Marek Stryszowski, wokalista, saksofonista, kompozytor, promotor jazzu. Współlider Laboratorium, założyciel zespołów Electric Shepard i Little Egoists. Występował z m.in. Erniem Adamsem, Urszulą Dudziak, Zbigniewem Namysłowskim, Jarosławem Śmietaną, Robertem Lee Irvingiem III.

 

Krzysztof Ścierański, wirtuoz gitary basowej, kompozytor, filar zespołów Laboratorium i String Connection. Grał z Tomaszem Stańką, Markiem Grechutą, Ewą Bem. Występuje i nagrywa z Bernardem Maselim, Markiem Napiórkowskim, Markiem Bałatą.

 

Marek Raduli, gitarzysta, kompozytor, aranżer, pedagog. Grał w zespołach Banda i Wanda, Bajm oraz grupie Tadeusza Nalepy; w latach 1993-2003 był związany z grupą Budka Suflera. Współpracował z Adamem Bałdychem i Krzysztofem Ścierańskim. W 2008 dołączył do Laboratorium.

 

Paweł Dobrowolski, wszechstronny perkusista, absolwent Instytutu Jazzu AM w Katowicach. Grał w zespołach m.in. Pawła Kaczmarczyka, Zbigniewa Namysłowskiego, Janusza Muniaka, Henryka Miśkiewicza, Nigela Kennedy’ego. Stale współpracuje z Anną Marią Jopek i Michałem Urbaniakiem. Na scenie spotkał się z Jeffem Beckiem, Richardem Boną, Mino Cinelu, Makoto Ozone. Laureat konkursów Jazzu nad Odrą, Jazz Juniors, Hot Jazz Spring.

 

Bernard Maseli, wybitny wibrafonista, profesor Instytutu Jazzu AM w Katowicach. Karierę rozpoczął w 1985 w grupie Walk Away, z którą wystąpił na wielu festiwalach i nagrał dziesięć płyt. 1985-87 był członkiem Young Power. Współzałożyciel grupy The Globetrotters (1999). Występował z Krzysztofem Ścierańskim, Urszulą Dudziak, Michałem Urbaniakiem, Nippym Noyą, Mike’em Sternem, Davidem Fiuczyńskim, Erikiem Marienthalem, Billem Evansem. Używa instrumentu KAT – wibrafonu z funkcją sterownika MIDI.

 

Bogdan Chmura

Wykonawcy

Janusz Grzywacz instrumenty klawiszowe
Marek Stryszowski saksofon altowy, saksofon sopranowy, wokal
Krzysztof Ścierański gitara basowa
Marek Raduli gitara
Bernard Maseli wibrafon KAT

Ceny biletów

40 zł