Wtorkowy Klub Jazzowy / Norrbotten Big Band & Vein Trio

Sala kameralna
wtorek
16 października 2018 | godz. 19:30
Wtorkowy Klub Jazzowy / Norrbotten Big Band & Vein Trio

Norrbotten Big Band, jeden z najbardziej cenionych zespołów jazzu wielkoorkiestrowego w Europie. Jego szefem artystycznym jest znakomity saksofonista, kompozytor, wykładowca improwizacji jazzowej i członek Szwedzkiej Królewskiej Akademii Muzycznej Joakim Milder. W Polsce dał się poznać jako partner Tomasza Stańki (album „Litania”) i Tria Marcina Wasilewskiego („Spark of Life”).

 

VEIN, szwajcarskie trio jazzowe założone w 2006. Członkowie zespołu, Michael Arbenz, Thomas Lähns i Florian Arbenz, są absolwentami Akademii Muzycznej w Bazylei, wykonującymi również repertuar klasyczny (współpraca z m.in. Pierrem Boulezem, Kentem Nagano, Heinzem Holligerem, Paulem Sacherem). Trio nagrało dwanaście albumów z własnymi utworami, standardami jazzu i tematami George`a Gershwina, ma na koncie projekty z wybitnymi muzykami jazzowymi, m.in. puzonistą Glennem Ferrisem i saksofonistami: Gregiem Osbym, Dave’em Liebmanem (albumy „Lemuria”, „Jazz Talks”) i Andym Sheppardem. VEIN jest formacją niezwykle otwartą, przełamującą schematy i konwencje. Wykonuje muzykę dynamiczną, pełną nietypowych rozwiązań w zakresie formy, harmonii i dźwiękowej narracji, daleką od klasycznej linii wytyczonej niegdyś przez Billa Evansa i jego kontynuatorów.

 

Projekt „Symphonic Bop: VEIN meets Norbbotten Big Band” to próba zbudowania muzycznego dialogu pomiędzy kameralną stylistyką fortepianowego tria a orkiestrą jazzową, z jej bogactwem brzmienia i faktury. Repertuar Symphonic Bop tworzą oryginalne kompozycje członków VEIN Trio nagrane pierwotnie na płycie „The Chamber Music Effect” (2016) i zaaranżowane na duży skład oraz jazzowe wersje utworów Maurycego Ravela (m.in. trzy fragmenty z suity „Nagrobek Couperina”, „Pavana na śmierć infantki”, „Bolero”), pochodzące z albumu „VEIN plays Ravel” (2017).

 

Bogdan Chmura

Wykonawcy

Norrbotten Big Band, Vein Trio
Florian Arbenz perkusja
Michael Arbenz fortepian
Thomas Lähns kontrabas

Ceny biletów

30 zł