NOSPR / Alexander Liebreich / Szymon Nehring

poniedziałek
10 września 2018 | godz. 20:00
NOSPR / Alexander Liebreich / Szymon Nehring

Program

Krzysztof Penderecki – Przebudzenie Jakuba

Ignacy Paderewski – Koncert fortepianowy a-moll

Andrzej Panufnik – Kołysanka na orkiestrę smyczkową i 2 harfy

Witold Lutosławski – Koncert na orkiestrę 

 

Jesienią 2018 roku Polska świętuje stulecie odzyskania niepodległości, a różnorodna muzyka polska stała się jednym z tematów przewodnich sezonu 2018/19 Elbphilharmonie w Hamburgu. Serię otworzy NOSPR koncertem poświęconym największym polskim kompozytorom ubiegłego wieku.

Choć na początku kariery kompozytorskiej Witold Lutosławski skłaniał się ku muzyce ludowej i neoklasycznej, szybko podchwycił międzynarodowe tendencje w muzyce współczesnej. Uważany był za jedną z największych osobowości polskiej i europejskiej awangardy, a dziś otaczany jest szacunkiem jako współczesny klasyk. Jego Koncert na orkiestrę z początku lat pięćdziesiątych powstał w atmosferze reżimu stalinowskiego. Trzyczęściową kompozycję można bez wątpienia interpretować jako wyraz politycznego sprzeciwu.

Krzysztof Penderecki, najsłynniejszy żyjący polski kompozytor, skończy w listopadzie 85 lat i swymi fascynująco nieortodoksyjnymi dziełami nie przestaje podsycać zainteresowania muzyką nowoczesną. „Żadnej zbędnej nuty” to motto Andrzeja Panufnika, którego kompozycje antycypują minimalizm. Jego „Kołysanka” z roku 1947 powstała w oparciu o czteronutowy motyw: hipnotyzująca muzyka stała w opozycji wobec polityki kulturalnej tamtych czasów.

Więcej informacji

Koncert zorganizowany we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza w ramach Programu Polska Music i POLSKA 100, międzynarodowego programu kulturalnego finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako część Programu Wieloletniego „Niepodległa” 2017-2021.