NOSPR / Filip Paluchowski / Międzynarodowy Festiwal Harfowy

Sala koncertowa
niedziela
2 czerwca 2019 | godz. 12:00
NOSPR / Filip Paluchowski / Międzynarodowy Festiwal Harfowy

Program

Międzynarodowy Festiwal Harfowy

Koncert z okazji Dnia Dziecka

 

Hans Zimmer Suita z muzyki do filmu „Piraci z Karaibów” (oprac. na zespół harf i perkusję: Mariusz Bulicz, Anna Sikorzak-Olek)

Maciej Małecki Concertino w dawnym stylu

Jean-Pascal BeintusMały książę

Piotr Czajkowski „Walc kwiatów” z baletu „Dziadek do orzechów”

 

Uwaga! Centrum Edukacji Muzycznej zaprasza na cykl zajęć umuzykalniających dla dzieci w wieku od 4 do 6 lat, których rodzice lub opiekunowie przebywają na poranku symfonicznym NOSPR!
Więcej informacji

„Woda nisko. W wodzie światło złote i płaskie. W srebrnych trzcinach / palce wiatru oplatają jedyną ocalałą kolumnę. / Czarna dziewczyna obejmuje harfę. Jej wielkie egipskie oko płynie / wśród strun jak smutna ryba. Daleko za nim małe palce” – tak o harfie pisał Zbigniew Herbert. Irlandzki poeta Thomas Moore wspominał w jednym z wierszy rozstanie ze swą harfą, przy którym oboje płakali.

Ten królewski instrument towarzyszy muzykom, rozpala wyobraźnię pisarzy i artystów od co najmniej czterech tysięcy lat. W niektórych regionach Azji harfa zdążyła już wymrzeć – w Europie pojawiła się około VIII wieku, podlegała kolejnym udoskonaleniom technicznym i w epoce późnego baroku urosła do rangi instrumentu koncertowego, już pod postacią harfy pedałowej, z mechanizmem umożliwiającym przestrajanie strun, odpowiadających dźwiękom o tej samej nazwie we wszystkich oktawach.

Stałe miejsce w orkiestrze znalazła w XIX wieku. Z czasem przetarła sobie szlak do muzyki jazzowej i popularnej. Dziś zabrzmi w Walcu kwiatów z II aktu baletu Piotra Czajkowskiego Dziadek do orzechów (1892), upowszechnionym dzięki słynnej animowanej Fantazji Disneya z 1940, oraz w utworach trzech kompozytorów współczesnych, którzy z muzyką filmową flirtowali wielokrotnie – jak Maciej Małecki i Jean-Pascal Beintus  – albo poświęcili się jej bez reszty – jak Hans Zimmer. Skojarzenia z filmem nieprzypadkowe: urodą głosu i pięknem postaci harfa przewyższa niejedną gwiazdę dziesiątej muzy.

Dorota Kozińska

Dyrygent

Filip Paluchowski

Wykonawcy

Marcelina Dąbek harfa
Ligia Nowak harfa
Wiktorska Harp Open
Duo Sorores - Paulina & Agata Pospieszny
Marcin Majchrowski komentator

Ceny biletów

15 zł 20 zł 25 zł 35 zł

Abonament